Světu se bude stýskat po íránských excesech v OSN

Zahraničí
24. 9. 2013 14:50
Bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Hřímal proti Izraeli, odsuzoval "chamtivý kapitalismus" a předpovídal zhroucení "americké říše". Hájil revizionisty holokaustu a popřel, že jsou v Íránu homosexuálové. Kdykoliv donedávný íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vystoupil na mezinárodním fóru, bylo jisté, že rozdmýchá vášně a vzbudí napětí.

Dnes se ve všeobecné rozpravě na zasedání Valného shromáždění v New Yorku chystá poprvé vystoupit Ahmadínežádův nástupce Hasan Rúhání. Ten už předem hluboce zapůsobil na světové vůdce svým výrazně mírnějším tónem a zřejmou ochotou obnovit jednání se Západem o kontroverzním íránském jaderném programu.

Nástupce Ahmadínežáda Hasan Rúhání.Agentura AP při této příležitosti připomněla některé z nejpamátnějších Ahmadínežádových výroků, za něž si při svých osmi návštěvách v sídle OSN v New Yorku vysloužil výsměch a ostrou kritiku.

V roce 2007 Ahmadínežád kromě projevu na Valném shromáždění OSN promluvil i na Columbijské univerzitě. Tam vyvolal výsměšný smích svou odpovědí na otázku ohledně pronásledování homosexuálů v Íránu: "V Íránu nemáme homosexuály jako ve vaší zemi," prohlásil.

Jedním z nejoblíbenějších terčů Ahmadínežádových výpadů byl Izrael. Ve stejném projevu na Columbijské univerzitě obhajoval popírače holokaustu a vyvolal takové pobouření, že byl následně donucen zrušit plánovanou návštěvu Ground Zero, místa teroristických útoků z 11. září 2001, kvůli plánovaným protestům a obavám o svou bezpečnost.

V roce 2008 Ahmadínežád ve výpadu proti Izraeli prohlásil, že "sionistický režim se definitivně řítí do záhuby a neexistuje pro něj cesta jak se dostat ze žumpy vytvořené jím samým a jeho podporovateli". V roce 2012 pak prohlásil, že Izrael nemá místo na Blízkém východě.

S železnou pravidelností si Ahmadínežád bral na mušku také Spojené státy. V roce 2006 obvinil Washington z údajného zneužívání moci v Radě bezpečnosti OSN k trestání jiných a naopak ochraně vlastních a spojeneckých zájmů. RB OSN se podle něj stala pro USA a Velkou Británii "nástrojem hrozeb a donucování". Na tiskové konferenci ovšem Ahmadínežád vyjádřil lásku a sympatie k americkému lidu.

V roce 2009 Ahmadínežád zkritizoval "chamtivý kapitalismus" USA a jejich spojenců. Obvinil Západ z pokrytectví, porušuje prý základní principy demokracie, které hlásá. V rozhovoru ovšem vyzval prezidenta Baracka Obamu, aby pohlížel na Írán jako na potenciálního přítele místo jako na hrozbu.

Podle Ahmadínežáda zinscenovaly Spojené státy teroristické útoky z 11. září 2001.V roce 2010 Ahmadínežád zopakoval konspirační teorii, podle níž Američané stáli za útoky z 11. září, které byly zinscenovány jako pokus zajistit přežití Izraele. USA využily těchto teroristických útoků jako záminky k invazi do Afghánistánu a Iráku, prohlásil.

V roce 2011 si Ahmadínežád rýpnul do bolavého místa pro USA a Evropu, když poukázal na jejich někdejší tradice otroctví. Spojené státy kromě toho kritizoval za svržení atomové bomby na Japonsko za druhé světové války a údajné zavádění a podporu vojenských diktatur a totalitních režimů v Asii, Africe a Latinské Americe.

V roce 2005 Ahmadínežád obvinil nejmenované "mocnosti" - v očividné narážce na USA a některé evropské státy - z "jaderného apartheidu". Ten podle něj praktikují tím, že zabraňují některým národům v přístupu k mírové jaderné technologii. Následně Ahmadínežád řekl, že se během svého projevu cítil, jako by se "koupal ve světle" a jeho posluchači byli prý tak okouzleni, že "ani nemrkali".

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ