Armáda syrského prezidenta Bašára Asada získala kontrolu nad městem Džisrín, které leží v jižní části východní Ghúty, což je enkláva u Damašku. Podle agentury Reuters o tom informovala média libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které v syrské válce stojí na straně vládních sil. V Džisrínu a dalších městech na jihu enklávy dosud působila povstalecká skupina Fajlak ar-Rahman.
"Syrská armáda pokračuje v operacích ve východní Ghútě a získala kontrolu nad městem Džisrín," uvedlo tiskové středisko Hizballáhu.
Z východní Ghúty a severosyrské oblasti Afrín, v němž leží stejnojmenné město, dnes prchají tisíce civilistů, zatímco boje spějí do rozhodující fáze.
Turecko bojuje v Afrínu od 20. ledna proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK). Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) v těchto bojích zahynuly už stovky civilistů.
Východní Ghúta, kde operují povstalci a radikálové, je od 18. února terčem soustředěného bombardování syrskými vládními vojsky. Při náletech už přišlo o život více než 1000 lidí a uvězněno v této enklávě zůstává na 400 tisíc civilistů. SOHR ve čtvrtek uvedla, že z východní Ghúty odešlo přes 20 tisíc lidí a posléze napsala, že od čtvrtečního večera si bombardování vyžádalo životy dalších 40 lidí.
V polovině února zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura uvedl, že se Sýrie v důsledku nejnovějších ofenziv ocitla v jedné z dosud nejnebezpečnějších etap sedmiletého konfliktu.