Záhadné vniknutí izraelských letadel do syrského vzdušného prostoru následované uhlazenou mírovou nabídkou izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Izraelci však neletěli do Sýrie na výlet, vyhodili do vzduchu zřejmě tamní jaderné zařízení. Obě strany se však odmítají k celému incidentu vyjádřit.
Všechno začalo tajemným izraelským narušením syrských hranic šestého září v noci. Syřané ostře reagovali s prohlášením, že izraelské stíhačky vnikly do jejich vzdušného prostoru a odhodily bomby, které vybuchly v poušti.
Izraelská média se k útoku čtrnáct dní vůbec nevyjádřila a po dvou týdnech se objevil převzatý článek z amerického deníku Washington Post (více zde). Jedinou zmínkou proniklou do zahraničních médií bylo vágní vyjádření izraelských ozbrojených sil (IDF), že letadla s Davidovou hvězdou syrské hranice nenarušila a odhodila maximálně prázdné palivové nádrže.
Co však Izraelce k útoku vedlo, je něco zcela jiného než harašení zbraněmi v blízkosti hranic. Podle již zmiňovaného Washington Post šlo o útok na jaderná zařízení.
Sýrii prý při honbě za atomovou energií pomáhali Severokorejci, což by pro Izrael znamenalo akutní nebezpečí. Jak se s takou hrozbou dokáže Izrael vypořádat, ukázal už v roce 1981, kdy letecky zničil jaderné reaktory Saddáma Husajna v Osiraku.
Tentokrát nenechali Izraelci Syřany ani začít něco sestavovat. Útok přišel tři dny po připlutí severokorejské lodi do syrského přístavu Tartus s nákladem deklarovaným jako cement. Izraelci usoudili, že šlo o jaderné zařízení, a po jeho vyložení zasáhli.
Minulý týden pak přišla mírová nabídka izraelského premiéra Ehuda Olmerta (61) s tím, že Izrael je ochoten uzavřít se Sýrií mír bez předchozích podmínek nebo ultimativních požadavků. Olmert také přidal bonbonek pro syrského prezidenta Bašára al-Asada (42). Podle agentury Reuters řekl, že „respektují syrského vůdce a syrský postoj."
Syřané začali opatrně zkoumat půdu a vládní noviny Tišrín podle Reuters napsaly: „Jestli míní Izrael tuto deklaraci opravdu vážně, pak je cestou k míru návrat za jednací stůl, kde rozhovory skončily."
Syrský prezident již několikrát navrhoval návrat k jednání, které zprostředkovávaly Spojené státy. Rozhovory se rozpadly v roce 2000, když už bylo blízko k dohodě o Golanských výšinách, jež jsou hlavním kamenem úrazu. Izrael je drží od vítězné šestidenní války roku 1967.
Problémem je americký postoj. Bushova administrativa v Sýrii vidí spíše nepřítele nebo narušitele míru v oblasti. Ani v samotném Izraeli neexistuje na syrské snahy jednotný pohled. Část tamních představitelů říká, že Syřané jednají defenzivně, kdežto druhá strana tvrdí, že se připravují na válku.
Sýrie prozatím pokračuje v rozhovorech se Severní Koreou a v sobotu se dokonce v Pchjongjangu sešli Kim Jong-nam, šéf schvalovacího aparátu KLDR, a ředitel organizačního oddělení syrské vládnoucí strany Baas Saíd Daúd.
Podle severokorejské zpravodajské agentury KCNA šlo o „přátelské rozhovory". Syřané vyjádřili potěšení z „přátelských vazeb mezi oběma zeměmi". Návštěva delegace přišla v době, kdy OSN vyšetřuje severokorejská jaderná zařízení a Američané zblízka sledují jaderné snahy Sýrie.
Na fotografii: Izraelský stroj F-16 nad pouští, nedatováno
FOTO: airforce-technology.com