Sýrie by se měla příští rok vrátit do Ligy arabských států

Zahraničí
26. 12. 2018 15:35
Bašár Asad.
Bašár Asad.

Státy Perského zálivu podnikají kroky ke znovupřijetí Sýrie do Ligy arabských států (LAS) osm let po jejím vyloučení v důsledku brutálního potlačení prodemokratických protestů proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Napsal to britský list The Guardian, podle kterého by se znovupřijetí Sýrie mohlo uskutečnit už v nadcházejícím roce.

Je pravděpodobné, že Asad bude někdy v průběhu příštího roku opět přizván mezi arabské lídry, napsal The Guardian s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj. Pokud se tak opravdu stane, bude to podle listu znamenat definitivní konec nadějí arabského jara a Asad usedne vedle dalších autokratů Blízkého východu, jakými jsou například korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán či egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Sýrie byla vyloučena z LAS v roce 2011 kvůli násilným zákrokům proti disentu. Asadovy odpůrce se ale umlčet nepodařilo a brutalita přerostla v občanskou válku.

V současné chvíli lze ale pozorovat zlepšení vztahů mezi syrskou vládou a dalšími státy v regionu. Súdánský prezident Umar Bašír se tento měsíc stal prvním lídrem zemí LAS, který navštívil Sýrii. Krok analytici zároveň interpretovali jako přátelské gesto Saúdské Arábie, která v uplynulých letech upevňovala své vztahy se Súdánem. Syrská státní média o setkání Asada s Bašírem informovala s titulkem: "Přijedou i další".

Mezi členskými zeměmi LAS roste shoda ohledně znovupřijetí Sýrie, uvedly nejmenované zdroje, podle kterých Spojené státy zároveň vyvíjejí tlak na Saúdskou Arábii a Egypt, aby v LAS nevyvolaly hlasování o znovupřijetí Damašku.

Kladný postoj k návratu Sýrie do LAS se objevuje navzdory blízkým vztahům syrské vlády a Íránu, který ve válce stojí na straně režimu v Damašku a který je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie.

Pro Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty (SAE) je obnovení vztahů se Sýrií součástí strategie, jejímž cílem je vymanit Damašek z íránské sféry vlivu. Státy Perského zálivu také mohou v rámci tohoto úsilí nabídnout Sýrii peníze na poválečnou rekonstrukci a normalizaci obchodních vztahů, píše The Guardian.

K poválečné rekonstrukci Sýrie je podle syrských i zahraničních odhadů zapotřebí 400 miliard dolarů. OSN ale odmítá poslat jakoukoliv částku, dokud se Asad nezapojí do mírových rozhovorů pod záštitou OSN.

Celou potřebnou částku Sýrie zřejmě nikdy nezíská, a části země tak zřejmě zůstanou v troskách, Rijád si ale může sáhnout podstatně hlouběji do kapsy než Moskva a Teherán. Veškeré peníze na pomoc Sýrii podle zdroje britského listu hodlají státy Perského zálivu věnovat oblastem, které v průběhu války zůstaly věrné Asadovi.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ