Sýrie: <span>Útok na Írán</span> by Západ přišel draho

Zahraničí
14. 7. 2008 12:00
Vrána k vráně... Íránský a syrský prezident jsou spojenci.
Vrána k vráně... Íránský a syrský prezident jsou spojenci.

Vrána k vráně... Íránský a syrský prezident jsou spojenci.Případný útok na Írán by měl pro Spojené státy, pro Izrael i pro ostatní svět vážné důsledky. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter to dnes řekl syrský prezident Bašár Asad. "Spojené státy a planetu by to přišlo draho. Přímou cenu za takovou válku by zaplatil Izrael," sdělil Asad, jehož země patří ke spojencům Íránu. 

Problémem podle něj není sám útok a reakce na něj, ale to, že "jestliže se na Blízkém východě s takovou akcí začne, její důsledky, které se mohou projevovat roky i desetiletí, pak nelze zvládnout". Už z tohoto důvodu by se na Írán nemělo útočit, ale tato logika podle syrského prezidenta není vlastní současné americké vládě. "Doktrínou této administrativy je válečné štvaní, což není v souladu s logikou naší, většiny evropských zemí, většiny zemí světa," prohlásil Asad.

ČTĚTE TAKÉ: Íránští šarlatáni. Staré rakety a upravené fotografie

O útoku na Írán se spekuluje v souvislosti s jeho neochotou vzdát se obohacování uranu. Svět má podezření, že Íránci, kteří zatím nedokázali uspokojivě objasnit celý svůj jaderný program, tuto technologii použijí nejen k energetickým, ale také ke zbrojním účelům.

Podvržené snímky íránských raketových testů.Írán minulý týden vyzkoušel rakety středního doletu, jimiž je schopen zasáhnout Izrael. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád o víkendu prohlásil, že jeho země je schopna zaútočit dřív, než nepřítel vypálí jediný výstřel. Další vysoký íránský představitel v sobotu pohrozil zničením Izraele i 32 amerických vojenských základen na Blízkém východě v případě, že bude Írán napaden.

Asad se v neděli v Paříži zúčastnil summitu států Evropské unie a zemí z jižního a východního břehu Středozemního moře. Řekl, že vyhoví žádosti francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a využije svých dobrých vztahů s Íránem, aby pomohl vyřešit spory kolem íránského jaderného programu. "Budeme s íránskými přáteli jednat, abychom se dostali k jádru problému, k jeho detailům. O něco podobného jsme byli požádáni poprvé," sdělil prezident.

ČTĚTE TAKÉ: Teherán: Ve hře Západu se nevzdáme jaderných práv

Teherán trvá na tom, že mu má jaderný program pomoci výhradně k pokrytí energetických potřeb, ale západní státy o tom nejsou plně přesvědčeny, protože minulé inspekce odhalily nejasnosti, které Írán ještě nevysvětlil.

Příslušníci íránské armády na přehlídce v Teheránu.Za jedinou blízkovýchodní zemi, která má zatím jaderné zbraně, je považován Izrael. Jeho vedení je odhodláno zabránit Íránu získat jaderné hlavice. I když USA jako největší kritik Íránu tvrdí, že chtějí problém řešit diplomaticky, vojenskou akci stejně jako Izrael nevyloučily.

Írán pohrozil, že v případě útoku bude ohrožen vývoz ropy, protože Írán zablokuje cestu ropných tankerů Hormuzským průlivem, jímž proudí 40 procent celosvětového vývozu.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ