Syrská armáda rychle postupuje proti radikálům v Idlibu a okolí

Zahraničí
21. 8. 2019 21:22
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Syrská armáda má pod kontrolou celé město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kterou z velké části ovládají radikálové a odpůrci Damašku. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii. V úterý museli kvůli náletům a prudké palbě radikálové stáhnout své bojovníky z části města. Agentura AP napsala, že syrská armáda rychle postupuje jihem Idlibu a podařilo se jí obklíčit několik měst ovládaných rebely i stanoviště turecké armády.

Provincie Idlib je domovem tří milionů lidí a boje, které o ni začaly v dubnu, přinutily půl milionu z nich odejít. Nejnovější útoky přiměly v minulých deseti dnech až 200 tisíc lidí přesunout se na sever Idlibu.

Armáda ve středu odpoledne získala pod kontrolu celý Chán Šajchún a odstraňuje z něj výbušniny. Jak píše AP, pro skupinu Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je největší z těch, které v Idlibu působí, je to velká rána. Ofenziva se týká také oblastí sousedících s Idlibem v provincii Hamá. Do obklíčení se tam dostala města Kafr Zítá a Latámina stejně jako post turecké armády u města Múrik.

Turecko podporuje některé skupiny bojující proti Damašku a v Idlibu a jeho blízkosti má 12 vojenských stanovišť. Dohodlo se na jejich zřízení s Ruskem, které je největším ze spojenců Damašku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , STF

Další čtení

Kyjev hlásí zadržení deseti lidí, plánovali podle něj atentáty na příkaz Moskvy

Zahraničí
21. 2. 2026

Sagrada Familia dosáhla svého nejvyšší bodu, věž se tyčí do výšky 172,5 metru

Zahraničí
21. 2. 2026

Při rekordní loupeži v dějinách Velké Británie před 20 lety zmizelo 53 milionů liber

Zahraničí
21. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ