Zástupci radikálního afghánského hnutí Taliban rázně odmítli sobotní výzvu prezidenta Hamída Karzáího zahájit mírová vyjednávání. Karzáí nabídl radikálním islámským hnutím účast ve vládě, pokud budou souhlasit s ukončením násilností. Údajný mluvčí Talibanu Karí Júsuf Ahmadí ale dnes řekl, že vyjednávání nepřichází v úvahu, pokud v zemi zůstanou příslušníci mezinárodních sil.
K TÉMATU: Nepokoje v Kábulu: prezident nabízí opozici funkce
Karzáí v sobotu nabídl setkání dvěma vůdcům radikálních islámských hnutí - vůdci Talibanu mullovi Muhammadu Umarovi a dalšímu radikálovi Gulbuddínovi Hekmatjárovi. Prezident ale zároveň vyloučil, že by s nimi jednal v případě, že by si kladli stejné podmínky jako v minulosti - tedy stažení zahraničních vojáků z Afghánistánu.
"Taliban nikdy nebude vyjednávat s Afghánskou vládou za přítomnosti zahraničních sil. I kdyby se Karzáí vzdal své prezidentské funkce, je nepřijatelné, aby mulla Umar souhlasil s vyjednáváním," řekl Ahmadí.
Nynější Karzáího pokus navázat kontakt s vůdci radikálních islámských skupin přichází v době, kdy Afghánistán zasáhla další velká vlna násilností. V sobotu při útoku sebevražedného atentátníka, k němuž se přihlásil Taliban, zemřelo 30 lidí, převážně afghánských vojáků, a další třicítka byla zraněna. Šlo o jeden ze dvou nejkrvavějších útoků od zahájení americké invaze do Afghánistánu v roce 2001, při níž byla svržena vláda Talibanu.
Podle agentury AP se během uplynulého týdne počet obětí srážek ozbrojenců s armádou vyšplhal až na 270, z toho bylo 180 vojáků. Zástupci koaličních sil nicméně tvrdí, že větší intenzitu útoků během postního měsíce ramadán očekávali - stejným způsobem se totiž vystupňovalo násilí i před rokem.
Ilustrační foto: AP