Téměř 180 lidí zemřelo při výbuších v Bagdádu
18.04.2007 16:20 Aktualizováno 18.04. 19:30
Při několika středečních útocích sebevražedných atentátníků v Bagdádu zahynulo téměř 180 lidí a dalších zhruba 250 bylo zraněno. Výbuch bomby nastražené v automobilu na tržišti ve čtvrti Žadríja zabil 122 lidí a 148 dalších zranil. O několik hodin dříve připravil sebevražedný atentátník o život 41 osob ve čtvrti Sadr, informovala agentura AP.
Americký ministr obrany Robert Gates, který je na oficiální cestě po zemích Blízkého východu, středeční útoky v Iráku označil za "děsivé" a obvinil z nich teroristickou síť Al-Káida. Podle něj se atentátníci snaží ukázat, že americký bezpečnostní plán pro Bagdád nefunguje.
"Od samého začátku uplatňování bezpečnostního plánu pro Bagdád jsme předpokládali, že teroristé, Al-Káida, povstalci a další se budou snažit vystupňovat násilí, aby plán zmařili a aby přesvědčili irácký lid, že tento plán nefunguje," prohlásil Gates v Tel Avivu.
Podle očitých svědků v Žadríji zahynulo mnoho žen a dětí. Bomba byla nastražena v zaparkovaném automobilu u místního tržiště a autobusové zastávky. "Viděl jsem desítky mrtvých těl. Někteří lidé uhořeli zaživa v mikrobusech, protože se k nim po útoku nemohl nikdo dostat," řekl agentuře Reuters jeden ze svědků.
Jen o několik hodin dříve zabil sebevražedný atentátník v šíitské čtvrti Sadr na východě Bagdádu 41 lidí a 76 zranil. Útočník se vřítil s autem naloženým trhavinami do stanoviště policejní hlídky u vjezdu do čtvrti.
Ve čtvrti Karráda si exploze vozidla napěchovaného výbušninami před soukromou nemocnicí vyžádala kolem deseti obětí a 13 zraněných. Bomba v mikrobusu ve čtvrti Rusáfa má na svědomí čtyři mrtvé a šest zraněných.
Dnešní útoky v Iráku jsou podle tiskových agentur nejhorší od února, kdy Irák a Spojené síly vyslaly do bagdádských ulic další tisíce vojáků, aby zamezily přetrvávajícímu násilí ve městě.
Velké bombové útoky v metropoli následovaly po dnešním prohlášení iráckého premiéra Núrího Málikího, že Irák chce převzít od zahraničních sil bezpečnostní kontrolu ve všech 18 svých provinciích do konce letošního roku. Málikí čelí zvýšenému tlaku vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra, který od něj chce stanovení harmonogramu odchodu 146.000 amerických vojáků z Iráku. V pondělí nařídil Sadr šesti svým ministrům opustit Málikího kabinet, aby svůj nátlak přitvrdil.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.