Thajská armáda bude bránit ohrožené želvy
22.06.2009 17:30
Mořské želvy musí vzdorovat jak lidem, kteří je loví pro maso a sbírají jejich vajíčka, tak plísňovým chorobám. Želvy v Thajsku mají ale v tomto boji velmi dobrého spojence - thajskou armádu.
Každý rok připlouvají desítky dospělých mořských želv k pobřeží ostrůvku Kchram, aby zde nakladly svá vajíčka. Ostrov vzdálený přibližně 30 kilometrů od turistického letoviska Pattaya je znám jako největší hnízdiště mořských želv v Thajském zálivu. Želvy, které se z těchto vajec vylíhnou, se poté zřejmě opět vrátí na stejné místo. Nakladeným vajíčkům ale hrozí mnohá nebezpečí. Proto se thajská armáda už téměř 20 let stará o jejich ochranu.
ČTĚTE TAKÉ: Čínská obří želva vymírá, zbývají čtyři jedinci
Nový nález napovídá, jak želvy přišly ke svým krunýřům
"Populace mořských želv v Thajsku ještě neklesla pod počty určující ohrožený druh," tvrdí kapitán Aran Jiemyuu, zástupce ředitele Centra pro ochranu mořských želv thajského námořnictva, založeného roku 1992. "Ale je to jen díky naší pomoci. Na ostrově Kchram kladou vejce želvy staré 15 až 17 let. To znamená, že některé z těchto želv jsme už ošetřovali a vypustili do volné přírody," dodává Jiemyuu.
Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody a přírodních zdrojů a Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin jsou mořské želvy ohroženým druhem.
Jiemyuu ale uvedl, že od té doby, co byl zahájen program na jejich záchranu, se populace mořských želv u thajských břehů naopak zvýšila.
Záchranáři hledají nakladená vejce a dohlížejí na ně dokud se želvy nevylíhnou. Nově vylíhnuté želvičky pak přemístí to vodních nádrží, kde je krmí čerstvými rybami a čistí jim krunýře, aby se zabránilo plísňovým infekcím. Každý rok je takto ošetřeno na 15.000 malých mořských želv, které se po šesti měsících, kdy jsou dostatečně silné, vypouštějí do volné přírody.
Mořské želvy jsou často loveny pro jejich jemné maso, které je, stejně jako jejich vajíčka, vyhlášenou pochoutkou. Mnoho jich také zahyne v rybářských sítích. Za lov želv a sbírání jejich vajec hrozí v Thajsku pokuta až 1160 dolarů (22 tisíc korun) nebo vězení.
Ochránci zvířat si velmi cení aktivit thajské armády se slovy, že želvy si zaslouží lidskou ochranu už proto, že za nebezpečí, která jim hrozí, je zodpovědný z velké části právě člověk. "Lidé ubližují přírodě. Ochrana přírody by proto měla začít právě u lidí," říká odborník na vodní želvy kapitán Winai Klom-in.
Foto: profimedia.cz, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.