Thajsko: při demonstracích zabita osmiletá holčička

Zahraničí
23. 2. 2014 17:13
Demonstrace v Thajsku.
Demonstrace v Thajsku.

Při protivládních demonstracích v Thajsku zemřeli během víkendu tři lidé, z toho dvě děti. V sobotu večer zahynula při útoku na demonstranty na východě země osmiletá holčička, přes 40 dalších lidí utrpělo zranění. Další nejméně dva mrtvé má na svědomí nedělní výbuch granátu na shromaždišti demonstrantů v Bangkoku.

Neznámí ozbrojenci zaútočili v sobotu střelbou a výbušninami na odpůrce vlády premiérky Jinglak Šinavatrové v provincii Trát, asi 300 kilometrů východně od metropole Bangkoku. Protivládní pochod se konal poblíž tržiště a útočníci zranili i řadu lidí, kteří se jim pouze připletli do cesty. Ani zabité děvčátko se demonstrace neúčastnilo.

Výbuch v Bangkoku se odehrál v neděli v centru metropole před velkým nákupním střediskem. Explodoval granát, který zabil dva lidi, včetně dvanáctiletého chlapce. Další dvě desítky lidí utrpěly zranění. Zatím není jasné, kdo výbušninu odpálil.

Protivládní nepokoje v Thajsku jsou převážně klidné, občasné násilnosti si ale od listopadu vyžádaly už skoro dvě desítky mrtvých a přes 550 zraněných. Demonstranti již řadu týdnů blokují důležité křižovatky v Bangkoku a některá ministerstva. Příznivci Šinavatrové dnes varovali, že proti demonstrantům ochromujícím části metropole tvrdě zakročí. Zvýšily se tak obavy z možných násilných střetů, napsala agentura Reuters.

Účastníci nepokojů obviňují vládu Šinavatrové z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a který ve vlasti čelí obvinění ze zneužívání moci a korupčního chování. Vůdci protestů žádají rezignaci ministerské předsedkyně a chtějí, aby byl do čela země dosazen nevolený orgán, který by přijal volební a další politické reformy.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Ukrajině unesli tisíce dětí, Rusko to popřelo. Vychovává je ale pro válku

Zahraničí
18. 9. 2025
ilustrační foto

Domácí násilí. Útočník v USA zabil tři policisty, další zranil a sám zemřel

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 9. 2025 19:16
ilustrační foto

Slovenská vláda chce politikům příští rok snížit platy. V Česku rostou

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 9. 2025 14:14

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ