Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v pondělí reagoval na nedělní pohrůžku amerického prezidenta Donalda Trumpa o zničení Íránu připomínkou dlouhé historie své země. Jde o první oficiální reakci na Trumpovu pohrůžku, že chce-li Írán bojovat, pak to bude znamenat jeho konec.
"Pan Trump doufá, že uspěje tam, kde nepochodili Alexandr (Veliký), Čingischán ani ostatní," napsal Zaríf na twitteru s odkazem na dva dobyvatele, jimž se podařilo Persii ovládnout jen na čas.
"Íránci se udrželi po tisíciletí, zatímco ti, kdo na ně útočili, jsou pryč. Ekonomický terorismus a genocidní posměch konec Íránu nepřivodí," napsal šéf íránské diplomacie.
Trump ke svému nedělnímu tweetu připojil vzkaz: "Už nikdy nehrozte Spojeným státům." Zaríf na to v pondělí navázal slovy: "Nikdy nehrozte Íránci. Zkuste respekt, to funguje."
Americko-íránské napětí se stupňuje několik dní. USA s odkazem na nespecifikovanou hrozbu ze strany Íránu navýšily vojenskou přítomnost v oblasti Perského zálivu. Írán dává najevo, že nemá zájem válčit, přičemž ale Washington varoval, aby si nedělal iluze o možnosti na Írán zaútočit.
Zvyšování napětí pocítil také Irák, kde v neděli raketa dopadla do dobře hlídané zóny v centru Bagdádu a necelý kilometr od amerického velvyslanectví, aniž někoho zasáhla. K útoku se nikdo nepřihlásil, avšak vrací se k němu dnes většina agentur s připomínkou, že v Iráku působí šíitské skupiny, z nichž některé ovládá Írán.
Mír a obnova
Vlivní šíitští vůdci v Iráku v pondělí varovali před pokusy zavléct Bagdád do války mezi USA a Íránem. Duchovní Muktada Sadr prohlásil, že kdokoli se pokusí Irák do takové války zatáhnout, bude v Iráku považován za nepřítele Iráčanů. "Mohlo by to znamenat konec Iráku, potřebujeme mír a obnovu," sdělil Sadr.
Kaís Chazalí, který v Iráku stojí v čele Ligy spravedlivých, již podporuje Írán, napsal, že neschvaluje operace, jež mohou být využity jako záminka k válce. Irák to podle něj poškodí politicky, ekonomiky i bezpečnostně.
Politik Hádí Ámirí, který vede polovojenské oddíly podporované jak Bagdádem, tak Teheránem, vyzval Iráčany, aby se spojili a ochránili Irák a celý region od války. "Začne-li válka, zničí všechny," sdělil.
Většina Iráčanů vyznává stejně jako Íránci šíitský islám a Írán má v Iráku velký vliv. USA tam mají asi 5 tisíc vojáků, avšak v Iráku působí také silné milice podporované Íránem. Některé z nich si přejí odchod Američanů.