Turecká policie zatkla stovky lidí podezřelých z napojení na IS

Zahraničí
5. 2. 2017 12:28
Islámský stát.
Islámský stát.

Turecká policie při rozsáhlé razii po celé zemi zatkla na 400 osob, které podezírá z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Podle agentury Anadolu jsou mezi zatčenými zejména cizinci a také desítka nezletilých. V západoturecké provincii Izmir bylo zatčeno osm lidí podezřelých z přípravy teroristického útoku.

Jen v Ankaře policie zadržela časně ráno šedesát osob, většinou cizinců, které obvinila z členství v ozbrojené teroristické organizaci. V Istanbulu bylo zatčeno celkem 18 lidí, z toho deset nezletilých, kvůli kontaktům na IS. Podle agentury Anadolu zabavili policisté také řadu dokumentů a několik zbraní. Na 150 osob bylo zatčeno v jihoturecké provincii Şanliurfa u hranic se Sýrií.

Turecko zintenzivnilo zásahy namířené proti osobám podezřelým z napojení na Islámský stát po dvou sebevražedných atentátech z října 2015 v Ankaře, při nichž zahynulo přes 100 lidí. Šlo o nejhorší útok v moderních tureckých dějinách a odpovědnost za něj je připisována právě IS.

Od té doby útočníci hlásící se k IS provedli v Turecku řadu dalších sebevražedných atentátů a teroristických akcí. Naposledy letos na Nový rok Uzbek Abdulgadir Mašaripov napojený na IS postřílel v istanbulském nočním klubu 39 lidí.

Turecký list Daily Sabah s odvoláním na ministerstvo spravedlnosti uvedl, že v tureckém vězení je nyní přes 780 lidí, z toho 350 cizinců, kteří jsou podezřelí z napojení na IS.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Dabiq

Další čtení

Do Texasu dorazilo 16 českých hasičů, kteří už prozkoumávají poničenou krajinu

Zahraničí
14. 7. 2025

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně jaderné energetiky

Zahraničí
14. 7. 2025

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ