Turecko bombarduje radikály v Sýrii, mírová jednání nebudou

Zahraničí
25. 7. 2015 12:12
Turečtí vojáci na hranicích se Sýrií při pokračujících útocích.
Turečtí vojáci na hranicích se Sýrií při pokračujících útocích.

Turecká vojenská letadla v pátek dvakrát bombardovala pozice islámských radikálů v Sýrii a v noci na sobotu také tábory Strany kurdských pracujících (PKK) v sousedním Iráku. Premiér Ahmet Davutoglu ráno řekl, že vláda dala příkaz k další vlně útoků, které právě pokračují. Turecko se pátečními operacemi připojilo k zemím, které zasáhly do syrských bojů, ale ohrozilo také dohodu s tureckými Kurdy. PKK vypověděla mírová jednání s Ankarou, protože podle ní už nemají smysl.

Muslimské Turecko se v pátek zapojilo do bojů proti radikálům z Islámského státu v Iráku a Sýrii. Současně ale útočí i na tábory Strany kurdských pracujících (PKK) v sousedním Iráku. Kurdové bojují o svou autonomii v Turecku od roku 1984. Vůdce PKK Abdullah Öcalan vyzval k příměří a vláda tehdy slíbila, že zastaví vojenské operace proti Kurdům. "Příměří po nynějším bombardování okupantské turecké armády pozbývá smyslu," reagovala v prohlášení PKK na nový vývoj událostí.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu.Letecké útoky proti Straně kurdských pracujících se soustředily na pozice PKK v horách na severu provincie Dahúk a na úkryty, bunkry a skladiště v pohraničních horách Kandíl na irácko-íránské hranici. Tam je údajně sídlo velitelství PKK. Podle vládních zdrojů zasáhla letadla sedm cílů. PKK je v Turecku zakázaná, ale provozuje několik výcvikových táborů v Iráku.

Napětí mezi tureckou vládou a Kurdy se vystupňovalo v posledních dnech poté, co sebevražedný atentát připisovaný Islámskému státu (IS) v tureckém pohraničním městě Suruç zabil 32 lidí. Kurdské skupiny obviňují tureckou vládu, že s IS nebojuje. Ve středu se PKK přihlásila k odpovědnosti za smrt dvou policistů nedaleko města Sanliurfa obývaného převážně Kurdy.

V pátek turecká armáda provedla dvě vlny útoků na IS v Sýrii. Zahynulo při nich údajně několik desítek bojovníků IS. Davutoglu oznámil, že vláda dala rozkaz k další vlně útoků v Sýrii i v Iráku. "Právě nyní tam bojuje letectvo i pozemní jednotky," sdělil ráno v Ankaře.

Turecká policie v pátek provedla ve 13 provinciích razie a pátrala po stoupencích IS. Zatkla 590 lidí a úřady zakázaly na neděli plánovaný mírový pochod svolaný kvůli atentátu v Suruçu.

Turecko se dosud do bojů v Sýrii nevměšovalo, ale citlivě reagovalo na pohraniční incidenty. Přijalo na své území téměř dva miliony syrských uprchlíků a od počátku syrské války ostře vystupuje proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, přičemž v minulosti bylo jeho spojencem.

Turecký list Hürriyet píše o obratu v taktice v boji proti IS, protože poprvé se dohodli klíčoví spojenci USA a Turecko. Nálety, kterými bude bezpečnost v zóně zajištěna, budou provádět hlavně americká letadla, jimž dá Turecko k dispozici základnu v jihotureckém Incirliku. Turecko bude do operací zasahovat, jen bude-li to nezbytné. Poskytne k tomu nejen svá letadla, ale také dělostřelectvo. Kvůli bojům nedaleko hranice už v minulých dnech posílilo jednotky na syrsko-turecké hranici.

Snímek z turecké stíhačky zobrazuje bombový útok na sídlo IS v Sýrii poblíž tureckých hranic.

Kromě leteckých útoků začaly turecké úřady v sobotu odpoledne blokovat kurdské internetové stránky. Užvatelé mají problémy dostat se na stránky Twitteru a Facebooku. Cílené stránky jsou obtížně dostupné nejen v Turecku, ale také v severním Iráku, kde působí zakázaná turecká Strana kurdských pracujících (PKK).

Parlament v březnu schválil bezpečnostní zákon, který vládě umožňuje zablokovat internetovou stránku z důvodu "ochrany života, majetku, národní bezpečnosti nebo veřejného pořádku". Telekomunikační úřad může tento zákon uplatnit do čtyř hodin a až dodatečně si vyžádat náležité povolení.

Turecké úřady také nepovolily mírový pochod, který chtěli odpůrci leteckých úderů uspořádat v neděli v Istanbulu. Zdůvodnily to obavami o bezpečnost a dopravu v tomto velkém městě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/AP , ABACA/Depo Photos

Další čtení

Přechod Rafah mezi Gazou a Egyptem bude znovuotevřen příští týden

Zahraničí
22. 1. 2026

Republikáni těsně zabránili rezoluci zakazující Trumpovi akce proti Venezuele

Zahraničí
23. 1. 2026

Územní otázky zůstávají nevyřešeny, řekl Zelenskyj před ohlášeným jednáním

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 1. 2026 01:05

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ