Turecko: K řešení migrační krize nám musíte dávat peníze rychleji

Zahraničí
9. 9. 2016 14:23
Migace (ilustrační foto).
Migace (ilustrační foto).

Ankara chce rychlejší přidělování finanční pomoci, kterou jí Evropská unie slíbila na řešení migrační krize. Po jednání s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou a komisařem pro rozšíření Johannesem Hahnem to na tiskové konferenci řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Zároveň uvedl, že Ankara chce konkrétní harmonogram pro zavedení bezvízového styku.

Pomoc za až šest miliard eur (162 miliard korun) a zrušení víz pro Turky pro cesty do EU slíbil Brusel Ankaře výměnou za pomoc se zvládáním migrační krize. Původně dohodnutý termín pro bezvízový styk byl začátek července, ale pokud Ankara splní 72 podmínek. Turecko tvrdí, že požadavkům již vyhovělo. Bruselu se nelíbí mimo jiné turecké protiteroristické zákony či spolupráce soudů s unijními státy a spolupráce s Europolem.

Komisař Hahn na tiskové konferenci v Ankaře uvedl, že věří v dohodu s Tureckem o bezvízovém styku. Načasování ale podle něj závisí na Turecku. Mogheriniová v této souvislosti podle médií také řekla, že EU bude v jednání o bezvízovém styku s Ankarou pokračovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Osud velryby Timmy: Z německého pobřeží do dánské továrny na zpracování odpadů

Zahraničí
9. 6. 2026
ilustrační obrázek

Rekordní vývoz z Číny: technologie a AI pomáhají ekonomice čelit otřesům na trhu

Zahraničí
9. 6. 2026
Súr po izraelském úderu 2. června 2026

Izrael vyzval k evakuaci celého města Súr na jihu Libanonu, chystá údery

Zahraničí
9. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ