Turecko pod palbou kritiky. Kvůli zatčení opozičních poslanců

Zahraničí
4. 11. 2016 19:30
Představitelé zemí EU jsou znepokojeni umlčováním opozice v Turecku.
Představitelé zemí EU jsou znepokojeni umlčováním opozice v Turecku.

Představitelé některých evropských zemí, Evropská komise i OSN v pátek vyjádřili znepokojení nad dalším umlčováním opozice v Turecku. Reagovali tak na zatčení více než desítky poslanců prokurdské strany v noci na pátek. Například šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová se obává, že v Turecku je ohrožena parlamentní demokracie. Berlín si předvolal zástupce Turecka v Německu.

"Zodpovědné osoby by si nyní měly vyjasnit, jakou cestou chtějí jít a co to bude znamenat pro vztahy Turecka a EU," řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Podle něj nikdo nebere Ankaře právo bojovat proti terorismu a vypořádat se se strůjci krvavého pokusu o puč, nesmí to ale vést k umlčování opozice.

Turecké úřady v noci na dnešek pozatýkaly v Ankaře a Diyarbakiru více než desítku poslanců prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), včetně dvou jejích šéfů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové. Důvodem bylo to, že prý odmítli vypovídat v případech trestných činů propagace terorismu. Hluboké znepokojení vyjádřily i Spojené státy. "Když demokracie útočí na své volené představitele, měla by tyto své činy ospravedlnit, aby uchovala důvěru v soudní systém," napsal na svém twitterovém účtu náměstek pro lidská práva amerického ministra zahraničí Tom Malinowski.

Podle EU nové zatýkání opozičních poslanců spolu se zrušením imunity více než 130 členů parlamentu ohrožuje parlamentní demokracii v Turecku. "Očekáváme, že Turecko bude chránit svou parlamentní demokracii, lidská práva a právní stát," uvedli ve společném prohlášení šéfka diplomacie EU Mogheriniová a komisař pro rozšíření Johannes Hahn.
Také francouzské ministerstvo zahraničí vyjádřilo vážné znepokojení nad situací v Turecku. "Francie vyzývá Turecko k respektování právního státu a základních práv, včetně demokracie a svobody slova," řekl v pátek novinářům mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal. Italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni na svém twitterovém účtu vyzval Ankaru "k respektování práv parlamentní opozice".

"Je třeba zachovávat presumpci neviny; když vyhazujete někoho z práce, když někoho zatýkáte, měli byste to dělat podle pravidel spravedlivého procesu," řekla v pátek novinářům v Ženevě mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ravina Šamdasaniová. A dodala, že tak vysoký počet propuštěných lidí (více než 110 tisíc) v Turecku od červencového pokusu o puč svědčí o tom, že presumpce neviny dodržována není.
Předseda kurdského společenství v Německu Ali Ertan Toprak v pátek vyzval Berlín a jeho partnery v EU, aby zastavili spolupráci s Ankarou na migračním plánu a zastavili její vstupní rozhovory. Po nejnovějším zatýkání v Turecku vyšly protestovat do ulic stovky lidí v Istanbulu, Ankaře, Izmiru či Antalyi. Turecká police je rozehnala slzným plynem a vodními děly a několik lidí zadržela.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/AA

Další čtení

Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavní byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ