Turecký novinář souzený za údajnou špionáž terčem střelby

Zahraničí
6. 5. 2016 17:40
Souzení novináři Can Dündar (vpravo) s Erdemem Gülem.
Souzení novináři Can Dündar (vpravo) s Erdemem Gülem.

Na tureckého novináře Cana Dündara, který je obviněn z vyzrazení státního tajemství, před vynesením rozsudku před soudní budovou v Istanbulu někdo třikrát vystřelil. Podle svědka se souzenému novináři nic nestalo. Lehké zranění nohy utrpěl ale jiný reportér, který o procesu referuje. Útočníka policie zatkla.

Šéfredaktor opozičního listu Can Dündar se spolu s předním redaktorem listu Erdemem Gülem účastní jako obžalovaný soudu za zavřenými dveřmi kvůli loňskému zveřejnění informací o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům.

Obžaloba pro ně původně požadovala doživotí za údajnou špionáž a vyzrazení státního tajemství, podle jejich právníků ale v závěrečné řeči  navrhla 25 let pro Dündara za získání a prozrazení státního tajemství a pro Güla 10 let za zveřejnění státního tajemství.

Celá soudní kauza vyvolala kritiku od ochránců svobody slova i ze zahraničí. Podle právníka opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mahmuta Tanala dokládá zpolitizování procesu i účast prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který v případu figuruje jako spolužalobce. Erdogan už krátce po zveřejnění článku o dodávkách zbraní varoval, že jeho autoři "zaplatí tvrdou cenu".

"V procesu je souzena žurnalistika, čímž je naše obhajoba jednodušší, ale naše odsouzení přísnější," prohlásil Dündar během soudní přestávky.

Kauza s novináři

Dündar a Gül byli zatčeni loni v listopadu, poté co zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž vozy se zbraněmi směřují z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba MÍT, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně radikálních islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.

Kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie byla v Turecku loni zatčena i řada prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování případu. Čtyři prokurátoři a jeden policejní důstojník stanuli před soudem již loni v říjnu, ale na případ bylo uvaleno informační embargo.

Dündar s Gülem jsou nyní souzeni na svobodě. Z vazby byli propuštěni po třech měsících koncem února, když ústavní soud označil jejich vazbu za neoprávněnou.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Emrah Gurel

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ