Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prosadila při setkání s císařskou rodinou v Japonsku svou vlastní verzi protokolu - stisk ruky a symbolický polibek na tvář.
Šéfka americké diplomacie přijela do Tokia vyjádřit podporu spojenecké zemi, kterou postihlo v poslední době několik katastrof. Při setkání s císařovnou ji symbolicky políbila na tvář a s císařem Akihitem si stiskla ruku. Vyhnula se ale běžnému druhu japonského pozdravu, kterým je úklona.
Právě úklona amerického prezidenta Baracka Obamy při setkání s japonským císařem Akihitem v roce 2009, podle kritiků až příliš hluboká, vyvolala zuřivé reakce konzervativních kruhů v USA, které v tom spatřovaly důkaz oslabení role Spojených států pod Obamovým vedením.
Bílý dům Obamovu poklonu před japonským císařem vysvětloval jako akt respektu před císařem. Jeden komentátor japonské televize tehdy upozornil, že kdyby se Obama pozdravil s císařem pouhým podáním ruky a zůstal před ním stát v pozoru, "byl by to projev arogance vůči Japonsku".
Japonci cítí vůči svému císaři obrovský respekt. Císař je podle podle ústavy, která vstoupila v platnost po druhé světové válce, "symbolem národa a jednoty lidu". I když je ústavní hlavou státu, je to jen čestná funkce a nemá žádnou výkonnou moc.
Pokud jde o protokolární záležitosti, rovněž v roce 2009 vyvolalo překvapení, když manželka amerického prezidenta Baracka Obamy Michelle při setkání s britskou královnou Alžbětou II. porušila přísná pravidla, která platí pro kontakt s Její královskou Výsostí. Objala totiž královnu krátce kolem ramen.