U pobřeží Turecka se potopil člun s migranty, tři lidé se utopili a dalších nejméně šest se pohřešuje. Migranti se chtěli na člunu dostat přes Egejské moře do Řecka.
Dřevěný člun se potopil u řeckého ostrova Kalymnos poblíž západního pobřeží Turecka. Řecká pobřežní stráž zachránila deset mužů, čtyři ženy a dítě. Po dalších šesti až osmi lidech stále pátrá. Nalezla jednu utonulou ženu.
Turecká pobřežní stráž uvedla, že nalezla dvě těla na své straně námořní hranice a že na lodi bylo celkem 27 lidí. Záchranné práce pokračují i v tureckých vodách.
Severněji, u řeckého ostrova Chios, v pátek řecká pobřežní stráž zachránila 127 migrantů a uprchlíků ze dvou lodí, které se dostaly do potíží.
Z Turecka se letos do Řecka dostalo zhruba 148 100 uprchlíků a migrantů, což je jen zlomek v porovnání s téměř milionem příchozích v roce 2015. Nápor uprchlíků výrazně klesl, když Evropská unie a Turecko loni v březnu uzavřely dohodu o migraci a tato migrační trasa byla uzavřena. Asi 60 tisíc migrantů a uprchlíků - převážně Syřanů, Afghánců a Iráčanů - potom v Řecku uvázlo.
V posledních měsících se počet migrantů a uprchlíků volících tuto cestu do Evropy mírně zvýšil: v září to bylo 214 lidí, v srpnu 156 a v červenci 87, informovalo řecké ministerstvo pro migraci.