Uprchlík: Svět o zločinech v KLDR jen mluví a nic nedělá

Zahraničí
1. 10. 2014 18:10
Svět se o KLDR jen baví, žádné kroky však nepodniká.
Svět se o KLDR jen baví, žádné kroky však nepodniká.

Mezinárodní společenství má tendenci vyhýbat se střetům, což je jeden z důvodů, proč svět neřeší porušování lidských práv a masakry politických vězňů v Severní Koreji. Státy o tomto problému jen mluví, ale nic nepodnikají. Takto kritizoval přístup mezinárodního společenství ke komunistické KLDR na konferenci k Ceně Václava Havla za lidská práva Sin Tong-hjuk, jediný známý Severokorejec, který vyrostl v tamním pracovním táboře a podařilo se mu z něj utéct. Vylíčil také drastické podmínky v táborech, kterým musí čelit i děti, jako byl on.

"Mezinárodní společenství má tendenci vyhýbat se střetům, a to je jeden z důvodů, proč se svět nezabývá Severní Koreou," soudí Sin, podle něhož se klíčové velmoci jako USA a Čína necítí KLDR ohroženy, jinak by konaly. Peking nebo Moskva Severní Koreu naopak podle něj podporují. "Dnes státy jen diskutují a k ničemu to nevede," postěžoval si mladý muž, který Ostnaté dráty izolují KLDR.strávil prvních 24 let svého života v severokorejském táboře pro politické vězně. "Mezinárodní společenství hovoří o situaci lidských práv v KLDR už 20 let a přitom se nic nezměnilo," dodal.

"Naší největší chybou je, že máme problém uvěřit (tomu, co se v KLDR děje) a také se dostatečně neumíme poučit z historie," tvrdí Sin, který po útěku z KLDR založil organizaci upozorňující na situaci v jeho rodné zemi. "Toto tragické porušování lidských práv se může stát i jinde, třeba v České republice," varoval.

"Až lidé skutečně uvidí, jaké masakry se v Severní Koreji dějí a jejich pachatelé budou pohnáni k zodpovědnosti, tak se snad situaci změní," věří. Pro oběti režimu to podle něj ale bude už pozdě. "Nemá ani smysl potrestat (současného vůdce KLDR) Kim Čong-una, ani ho postavit před mezinárodní tribunál potom, co tolik lidé zemřelo," míní Sin, o jehož vyrůstání za plotem z ostnatých drátů pod proudem vysokého napětí a útěku z lágru vyšla kniha Útěk z Tábora 14.

Dnes na konferenci pořádané Knihovnou Václava Havla na své dětství a podmínky v severokorejských táborech také zavzpomínal. Dvakrát ročně tam podle něj probíhají veřejné popravy politických vězňů, jejichž účelem je zastrašit ostatní internované. Za zabití a bití vězňů prý nehrozí strážným žádný trest a s dětmi, ženami a starými lidmi se tam podle něj zachází jako se všemi ostatními vězni. Vylíčil i osobní zážitek z doby, kdy mu bylo sedm let a u jeho spolužačky ostraha našla pár zrníček jídla, za což ji zbila a dívka následně zemřela.

"Tento incident je jednou z mnoha strašlivých událostí, které se dějí v těchto táborech pro politické vězně," zdůraznil Sin. Opakovaně dění v KLDRpřirovnal k nacistickému holokaustu nebo genocidě v Kambodži. "Je potřeba zabránit tomu, aby se takové věci dál děly," apeloval na účastníky konference.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavní byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ