USA a Írán na sebe vzájemně svalují vinu za pokračující násilnosti v Iráku. Američané obviňují Írán, že podporuje ozbrojené skupiny. Írán naopak vyzývá Ameriku, aby ze země stáhla své vojáky.
Zástupci Spojených států a Íránu na mezinárodní konferenci o stabilizaci situace v Iráku na sebe opět vzájemně svalili odpovědnost za pokračující násilí v této zemi.
Americký velvyslanec v Iráku Zalmay Khalilzad vybídl Írán a Sýrii, aby již konečně zasáhly proti "dovozu" násilí do Iráku z jejich území. "Žádná země zastoupená u tohoto stolu by neměla prospěch z rozpadu Iráku. Naopak by tím všechny hodně trpěly," prohlásil Khalilzad.
Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghčí naopak vyzval ke stažení amerických sil, které jsou podle něho příčinou pokračujících násilností. Prohlásil, že je zapotřebí stanovit harmonogram odchodu cizích jednotek z Iráku. Tomu se doposud americká vláda bránila s poukazem na to, že stabilizace Iráku je zatím v nedohlednu.
Araghčí dále kritizoval dvojí metr používaný Američany pro označování teroristů. Podle něho nejsou "dobří a špatní" teroristé. Reagoval tak na nedávné prohlášení USA, že za násilnostmi v Iráku jsou v současnosti nejvíce odpovědné šíitské milice kontroverzního duchovního Muktady Sadra, který se v minulosti postavil i proti USA. Íránský zástupce rovněž tvrdil, že Írán nemá důvod se vměšovat do irácké vnitřní politiky a že Teherán podporuje mír a stabilitu v této zemi.
Irácký premiér Núrí Málikí na začátku konference mimo jiné vyzval země soupeřící o vliv v oblasti, aby nevyužívaly Iráku jako bojiště pro svou zástupnou válku. Upozornil, že se násilí v jeho zemi může také přenést do okolních zemí v regionu.
Konferencí o Iráku otřásly výbuchy
Ač se konference zástupců 17 zemí a mezinárodních organizací koná v bagdádském komplexu ministerstva zahraničí za mimořádných bezpečnostních opatření, krátce po jejím zahájení explodovaly tři minometné střely, které zasáhly dům asi 50 metrů od místa jejího konání. Tlaková vlna vyrazila několik oken ministerstva. Silný útok si nevyžádal žádné oběti ani zraněné. Více informací o výbuchu
Na bagdádské konferenci bylo zastoupeno všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy kromě USA, Ruska, Číny, Francie a Británie, také země sousedící s Irákem.
Foto: AP