USA obnovily operace proti islamistům ze základny Inçirlik

Zahraničí
17. 7. 2016 15:52
Letecká základna Inçirlik.
Letecká základna Inçirlik.

Turecké úřady po zmařeném pokusu o vojenský převrat znovu otevřely leteckou základnu Inçirlik, odkud startují vojenská letadla k operacím proti bojovníkům takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii a v Iráku. Koalice v čele s USA tak mohla obnovit operace proti islamistům.

Základna je podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka nicméně i nadále bez dodávek elektrické energie z komerčních sítí a Američané se musejí spoléhat na proud z generátorů. Brzy by se vše ale mělo vrátit do normálu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan spolupracuje s Washingtonem v boji proti IS, vzájemné vztahy ale nejsou bezproblémové. Američtí činitelé se kriticky vyjadřují k rostoucí autoritářské vládě tureckého prezidenta, k turecké podpoře islamistických opozičních skupin bojujících proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada i k pomalému pokroku v uzavírání turecké hranice se Sýrií zahraničním bojovníkům.

Autor: ČTK Foto: , Twitter

Další čtení

ilustrační foto

Německý „anděl smrti“. Odsouzený pečovatel možná zabil o sto lidí víc

Zahraničí
22. 1. 2026
ilustrační foto

Toxiny v kojeneckém mléce. Lactalis stahuje šarže i v Česku

Zahraničí
22. 1. 2026
ilustrační foto

Rušičky proti dronům vypínají Porsche i BMW. Řidiči volají odtah

Zahraničí
22. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ