Američané a jejich spojenci podnikli několik dalších náletů na pozice extremistů z Islámského státu u syrského hraničního města Kobani, o něž se v posledních hodinách vedou těžké boje. Podle velitelství americké armády větší část strategicky důležitého města stále ovládají syrští Kurdové, kteří čelí ofenzivě Islámského státu. Jak ale oznámili syrští aktivisté, islamisté mají pod kontrolou již více než třetinu města.
Během náletů, k nimž se vedle amerických letounů přidalo Jordánsko, bylo prý zničeno pět obrněných vozů islamistů, zásobárna či kontrolní a logistická centra.
Ozbrojenci z IS se ve středu večer po intenzivních bojích dostali do dvou čtvrtí Kobani, jehož dobytí by jim umožnilo kontrolu souvislé oblasti u hranic s Tureckem. Předchozí americké nálety podle syrských aktivistů přinutily útočníky k určitému ústupu, ti se však prý o ovládnutí města nadále pokoušejí a daří se jim postupovat.
"ISIS kontroluje více než třetinu Kobani. Všechny východní části, malou část na severovýchodě a část na jihovýchodě," uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva. ISIS je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii, kterou islamisté dříve používali. "Boje pokračují, probíhají pouliční bitvy," řekl agentuře Reuters jeden z kurdských bojovníků ve městě. Na několika místech se ozývaly exploze a stoupal černý dým viditelný až k turecké hranici vzdálené několik kilometrů.
Kurdové již několikrát v průběhu minulých týdnů žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohly. Dosavadní nálety ale radikály příliš nezastavily. Pentagon ve středu připustil, že samotné letecké údery k záchraně Kobani před radikály stačit nebudou.
Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic. Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. Z Kobani a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka na 180 tisíc lidí.
Ze Sýrie dnes rovněž přišla zpráva, že radikálové z fronty An-Nusra, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, propustili františkánského kněze, kterého na severu země unesli v noci z neděle na pondělí. Duchovní byl zadržen spolu s asi dvaceti dalšími křesťany nedaleko turecké hranice. Nyní je na svobodě a mohl se vrátit do své vesnice, je však držen v domácím vězení, informoval františkánský řád. Co se stalo s ostatními křesťany, nebylo jasné. An-Nusra patří mezi radikály, kteří bojují proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.