Útěk od pirátů. Chtěli jim uříznout hlavu, proplavali se na svobodu

Zahraničí
18. 8. 2016 17:23
Velká loď (ilustrační foto).
Velká loď (ilustrační foto).

Dva měsíce byli věznění na uneseném remorkéru Charles. Hrozili jim, že je popraví. Indonéský námořník však zachoval klidnou hlavu a napjatou situaci vyřešil po svém: v nočních hodinách se dal ještě s jedním kolegou na útěk. Seskočili do moře a doplavali ke břehu, kde je postupně nalezli hlídkující vojáci. Nejdříve se našel Ismail, který byl hlavním důstojníkem na vlečném člunu, a poté i jeho parťák v cestě za svobodou Mohammad Safyan.

O osudu lodě nebyly dlouho žádné informace. Až teď, když Ismail uprchl, vyplývají v souvislosti s únosem nové okolnosti. Například to, kdo stojí za přepadením, a jak to do středy na palubě obsazené lodě vypadalo. To dává naději i ostatním zadržovaným, kterých na palubě zbylo šest, že je armáda lokalizuje a vysvobodí. I když panují obavy, jak se bandité po útěku zachovají.

Využil zmatků

Ismaila našli z dvojice uprchlíků jako prvního ve středu ráno. Nejdříve ho odvedli k lékařskému ošetření a posléze při výslechu označil za únosce členy islamistické skupiny Abu Sayaaf, kteří mají na svědomí i nedávnou popravu dvou Kanaďanů. Odpoledne byl zachráněn i další uprchlík Safyan, který ho do vody následoval.

Ačkoliv utíkali spolu, nešlo o nic domluveného. Druhý jmenovaný využil zmatků, které způsobil Ismail svým úprkem, a napodobil ho. Přitom útěky v podobné situaci nejsou častým jevem, protože jejich šance na úspěch je malá. "Mluvil o stínání hlav, a tak se rozhodl, že uteče. Měl štěstí, že ho rybáři našlo v síti," popsal mluvčí armády Filemon Tan okolnosti kolem nalezení druhého ze šťastlivců, po němž bylo po Ismailově nalezení zahájeno pátrání.

Na palubě Charlese však zůstává zbytek členů posádky a o jejich osudu nejsou žádné zprávy. Zvláště po útěcích Ismaila a Safyana se může situace vyhrotit. "O ostatních zajatcích nemáme informace, ale hlavním úkolem armády je nyní remorkér najít a udělat vše pro záchranu rukojmí," dodal Tan.

Dlouhodobý problém

Skupina Abu Sayaaf, která má ideologicky hodně blízko k Islámskému státu a čítá kolem 400 bojovníků, má velmi špatné renomé a její členové platí za krvavé hrdlořezy. A to v pravém smyslu slova. Živí se únosy a vybíráním výkupného, pokud se ho nedočkají, může to skončit pro zajatce tím nejhorším způsobem. Na jaře připravili o hlavu postarší dvojici Kanaďanů, které zajali v přímořském letovisku. V současnosti kromě 24 námořníků z různých lodí zadržují ještě devět Indonésanů, pět Malajců, Nora a Holanďana.

Malajsie, Filipíny a Indonésie se nyní obávají, že okolní vody se mohou proměnit v ráj pirátů. Filipínský prezident Rodrigo Duarte minulý týden nařídil ofenzivu vedenou proti ozbrojencům. Zmíněné země se také snaží o koordinaci námořních hlídek, aby nedocházelo k únosům. Přesto ve středu došlo k dalšímu útoku, jehož terčem se stal ropný tanker Vier Harmoni s ropou za skoro deset milionů, jehož osud je zatím neznámý, přičemž se spekulovalo i o účasti posádky na jeho zmizení.

Přes veškerou snahu zúčastněných zemí je na této rušné lodní cestě evidován v průměru jeden atak za čtrnáct dní, přičemž zde dojde k 70 procentům všech přepadení lodí na světě, jak varuje Mezinárodní úřad pro námořní dopravu.

Autor: - mar -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ