Útočník napadl velvyslance USA v Jižní Koreji. KLDR čin chválí

Zahraničí
5. 3. 2015 06:01
Pořezaný velvyslanec Mark Lippert.
Pořezaný velvyslanec Mark Lippert.

Amerického velvyslance v Jižní Koreji Marka Lipperta ve čtvrtek ráno v Soulu pořezal nožem útočník, který se staví proti spojenectví USA a Jižní Koreje. Pětapadesátiletý muž byl ihned po útoku zadržen. Zranění velvyslance nejsou život ohrožující, uvedl Bílý dům.

Na snímcích, které se objevily v jihokorejských médiích, je vidět, jak se velvyslanec drží za zkrvavenou tvář. Útočník ho napadl asi 25 centimetrů dlouhým kuchyňským nožem a zranil na pravé tváři a na rukou. Původní informace uváděly, že k útoku byla použita žiletka. "Teď je v nemocnici, jeho stav je stabilní," informovala reportérka CNN ze Soulu. Zranění si údajně vyžádalo chirurgický zákrok a Lippert po něm zůstane tři až čtyři dni hospitalizován.

Americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert.Velvyslanci telefonoval prezident Barack Obama, který mu popřál brzké uzdravení, uvedl Bílý dům. Sám velvyslanec na Twitteru uvedl, že se mu daří dobře a je v dobré náladě. Poděkoval zároveň za podporu, které se mu dostalo.

Útok ostře odsoudila jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, podle níž nešlo jen o útok na amerického velvyslance, ale na samotné americko-korejské spojenectví. Také prezidentka se v roce 2006 během předvolební kampaně stala terčem útoku bodnou zbraní; útočník byl dopaden a poslán na deset let do vězení.

Naopak severokorejská státní tisková agentura KCNA označila napadení velvyslance za "zasloužený trest". Na "americké válečné štváče" podle ní dopadl "nůž spravedlnosti". Útok se odehrál v době, kdy se koná pravidelné jihokorejsko-americké vojenské cvičení.

Útočníka média identifikovala jako jihokorejského nacionalistu Kim Ki-čonga, který se staví proti vojenskému spojenectví své země a USA. Už v roce 2010 byl odsouzen za to, že hodil kámen na japonského velvyslance.

Jihokorejská televizní stanice YTN TV informovala, že muž během napadení křičel: "Jižní a Severní Korea by se měly opět spojit".

Obě země se rozdělily po skončení druhé světové války. Nadále zůstávají ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950 až 1953 skončil pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové dohody. Vztahy mezi oběma státy jsou tak neustále napjaté. Soul požaduje, aby Pchjongjang ukončil svůj jaderný zbrojní program, rozhovory o této otázce však dlouhodobě nemají žádné výsledky.

Dvaačtyřicetiletý Lippert se stal velvyslancem v Jižní Koreji teprve loni a podle agentury AP je v zemi velmi populární. Jeho manželka v Jižní Koreji nedávno porodila a pár dal svému synovi korejské prostřední jméno.

Spojené státy mají v Jižní Koreji trvale rozmístěno téměř 30 tisíc vojáků; pokud by propukl konflikt se Severní Koreou, Spojené státy by převzaly operační velení.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Chung Ha-chong

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ