Nové boje a útoky pokračovaly v Afghánistánu i o víkendu a na obou stranách konfliktu přibyly další oběti. Afghánští a koaliční vojáci zabili v uplynulých dnech až sedm desítek ozbrojenců Talibanu, smutnou bilanci si ale připsaly i britská a americká armáda. Mezi mrtvými je pět příslušníků britských ozbrojených sil a pět obětí za uplynulý víkend mají i Spojené státy.
Velká Británie za posledních deset dní v Afghánistánu ztratila 15 vojáků, což je pro ni nejtragičtější bilance od začátku invaze v roce 2001. Od začátku bojů proti afghánskému radikálnímu hnutí Taliban přišlo o život nejméně 184 britských vojáků.
ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Američané zaútočili na jihu Afghánistánu
Pět mrtvých amerických vojáků zvýšilo Spojeným státům bilanci obětí v letošním roce na 106. Loni zaznamenaly americké jednotky v této zemi 155 zabitých vojáků.
Ve Velké Británii byl premiér Gordon Brown v sobotu nucen hájit jak strategii v Afghánistánu, tak britské zapojení v této misi. Podle jeho slov je "strategie dobrá", ovšem připustil, že vojáci vedou "nebezpečnou a nesnadnou bitvu". "Letošní léto bude velmi těžké. Ještě to neskončilo, ale je důležité, aby mezinárodní společenství ve svém boji došlo až do konce," řekl Brown.
Britská armáda zahájila v oblasti 23. června operaci nazvanou Panteří dráp (Panther's Claw), která je koordinována s operací amerických a afghánských sil nazvanou Úder meče (Strike of the Sword).
Do britské debaty o válce v Afghánistánu se zapojil i americký prezident Barack Obama, který označil britskou spoluúčast za nesmírně důležitou v boji proti teroristům v Pákistánu a Afghánistánu. Učinil tak v rozhovoru, který dnes odvysílala televizní stanice Sky News. "Velká Británie hraje výjimečnou roli v této koalici. Chápe, že není možné připustit, aby se Afghánistán nebo Pákistán staly útočištěm Al-Káidy, která beztrestně útočí na vlakové stanice v Londýně nebo na budovy v New Yorku," řekl prezident.
Podle Obamy čeká na americké a britské jednotky v Afghánistánu složité léto. Je prý také možné, že se po srpnových afghánských volbách důraz přesune z bojiště k diplomatickým jednáním, ke snaze o obnovu země a vybudování stabilní afghánské armády a policie. "Musíme zvládnout volby," zdůraznil. "Nejdůležitější věc, jakou můžeme udělat, je sloučit naše vojenské snahy s efektivní diplomacií a rozvojem, tak aby Afghánci cítili větší hmotný zájem a aby disponovali většími kapacitami na zabezpečení své země."
ČTĚTE TAKÉ: Afghánská mise očima vojáka: přes vesnice duchů
Náčelník generálního štábu britské armády Jock Stirrup je přesvědčen, že navzdory britským ztrátám hnutí Taliban v Afghánistánu "prohrává". "Vojáci v Afghánistánu procházejí nesnadným okamžikem, protože talibanci pochopili, že Hílmand je životně důležitý. Pokud tam prohrají, pak prohrají všude, a proto mobilizují všechny síly, co mají," řekl Stirrup.
Přítomnost britských jednotek v Afghánistánu obhajoval také ministr zahraničí David Miliband. Brání podle něj tomu, aby se Afghánistán "znovu stal líhní terorismu a odrazovým můstkem k útokům na nás". Bezpečnost v Afghánistánu je podle něj v zájmu Británie. "Jde o budoucnost Británie, protože víme, že pohraničí Afghánistánu a Pákistánu je využíváno k strašlivým útokům nejen na USA, ale i na Británii," řekl stanici BBC.
Jih Afghánistánu patří k hlavním baštám Talibanu. Mezinárodní síly se nyní snaží zajistit bezpečnost v nestabilních oblastech s cílem umožnit co nejlepší průběh prezidentských a místních voleb v Afghánistánu, vypsaných na 20. srpna.
ČTĚTE TAKÉ: V Afghánistánu již padlo víc Britů než v Iráku
Američané se v Iráku nudí, Afghánistán je lepší
V Afghánistánu působí v rámci mise ISAF na 90 tisíc zahraničních vojáků ze čtyř desítek zemí, z Česka několik stovek mužů.
Foto: Reuters