V dalším jednání o Sýrii snad zasedne vláda i opozice společně, doufá de Mistura

Zahraničí
15. 7. 2017 10:50
Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.
Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Osmé kolo jednání o politickém řešení syrského konfliktu plánuje zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura na září, uskutečnit se má opět v Ženevě. De Mistura to řekl krátce poté, co v pátek bez úspěchu skončilo sedmé kolo rozhovorů o Sýrii, jehož se účastnily delegace syrské opozice i syrské vlády. De Mistura vyjádřil naději, že příště by už obě strany konečně mohly zasednout v jedné místnosti; doposud vláda a opozice spolu přímo nejednaly.

Od sedmého kola jednání zástupců vlády Bašára Asada a opozice se žádný zásadní průlom nečekal. De Mistura prohlásil, že "nedošlo k průlomu ani ke zhroucení rozhovorů". Ocenil minimálně fakt, že z jednání "nikdo neodešel". Pokrok podle něj znamená také fakt, že díky mezinárodní diplomacii se podařilo dosáhnout dočasného příměří v částech jižní Sýrie. Poslední klid zbraní, tentokrát ve třech provinciích na jihozápadě Sýrie, dohodli minulý týden na summitu skupiny G20 za podpory Jordánska prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin.

K plánovanému zářijovému kolu rozhovorů de Mistura poznamenal: "Uvidíme, zda do té doby nenastane příhodný okamžik, aby všechny strany konečně zasedly stejné místnosti a začaly spolu hovořit o podstatě věci." Zatím jednali vždy reprezentanti vlády a opozice s de Misturou a jeho týmem odděleně.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , Imago stock&people/Xu Jinquan

Další čtení

ilustrační obrázek

Jižní Koreu sužují extrémní vedra, Soul se připravuje na 39 stupňů a desítky obětí

Zahraničí
6. 8. 2026
ilustrační obrázek

Hrozba pro miliony: Jev El Niňo a globální oteplování ničí úrodu po celém světě

Zahraničí
6. 8. 2026
Jekatěrinburg, ilustrační foto

Výbuch automobilu u Jekatěrinburgu vážně zranil šéfa uralské továrny na drony

Zahraničí
5. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ