V Ghútě se jedná o evakuaci. USA varovaly Damašek před chemií

Zahraničí
11. 3. 2018 15:16
V syrské Ghútě se na chvíli uklidnily boje a začalo se vyjednávat.
V syrské Ghútě se na chvíli uklidnily boje a začalo se vyjednávat.

Místní představitelé v syrské východní Ghútě vyjednávají se syrským režimem o možné evakuaci civilistů i rebelů s cílem zastavit smrtící ofenzivu vládních vojsk v této oblasti ovládané povstaleckými skupinami. Ta vstupuje do čtvrtého týdne a vyžádala si už 1031 mrtvých. Americký ministr obrany James Mattis varoval Sýrii, že by bylo "velmi nemoudré", kdyby vládní síly prováděly chemické útoky. Jeho slova při příletu do Ománu zazněla v souvislosti s nepotvrzenými zprávami o útocích s použitím chloru ve východní Ghútě.

Konkrétní odvetou v případě potvrzení těchto informací Mattis nepohrozil. Připomněl nicméně americký raketový úder na syrskou leteckou základnu z loňského dubna v reakci na útok na syrské civilisty chemickými zbraněmi, za který USA jednoznačně připsaly odpovědnost syrské vládě. Prezident Donald Trump má "plný manévrovací prostor" přijmout jakékoliv rozhodnutí, které uzná za vhodné, řekl Mattis novinářům před přistáním v Maskatu.

Rusko buď spolupracuje se Syřany, nebo je neschopné

Mattis kromě toho kritizoval Moskvu za partnerství se syrským prezidentem Bašárem Asadem a naznačil, že je Rusko možná dokonce partnerem v syrských vládních útocích na civilisty. "Buďto je Rusko neschopné, nebo je ve spolku s Asadem. Je tu velká spousta zpráv o použití chloru nebo o symptomech, které by mohly být jeho následky," citovala Mattise agentura Reuters.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se ve středu zřejmě stala terčem dalšího chemického útoku vládních sil města Hamúrija a Sakba. Podle SOHR útok spáchala Asadova vojska podporovaná Ruskem. Syrská vláda však toto obvinění odmítá.

Místní představitelé z Hamúrije nyní údajně vyjednávají se syrským režimem o možné evakuaci. Jejich výbor se podle jednoho z členů, který si přál zachování anonymity, v sobotu sešel s představiteli režimu.

"Výbor jednal o návrhu na smír, který by zaručil odchod těm, kdo si to přejí, ať už civilistům, nebo povstalcům, z Hamúrije do jiných oblastí Sýrie pod kontrolou rebelů," řekl tento zdroj agentuře AFP. Evakuováni by mohli být autobusy do Dará na jihu nebo do Idlibu na severozápadě země. Výbor by měl rozhodnout ještě v neděli.

Dvě hlavní povstalecká uskupení ale popřela jakákoliv jednání s vládní stranou. "Nejsou žádná jednání, přímá ani nepřímá, s ruským nepřítelem nebo jeho spojenci," řekl AFP Vaíl Alván, mluvčí islamistické skupiny Fajlak ar-Rahman. "Nikdo nebyl pověřen jednat jménem povstalců nebo institucí v Ghútě," prohlásil.

Ruská armáda oznámila, že z obléhané východní Ghúty bylo dnes evakuováno 52 civilistů, z toho polovina dětí. Ruským médiím to sdělil představitel ruského Centra po smíření znesvářených stran v Sýrii generál Vladimir Zolotuchin.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Uncredited

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ