V hromadných hrobech v iráckém Tikrítu se našla těla 164 lidí, zřejmě obětí islámských radikálů. U Tikrítu bylo objeveno 12 takových hrobů a forenzní experti je zkoumají od začátku dubna. Mohlo by v nich být až 1700 lidí, které zabili radikálové z organizace Islámský stát (IS), informují zahraniční média. Tato skupina loni Tikrít obsadila a irácké armádě a jejím spojencům se podařilo město dobýt zpět až letos koncem března.
"Vyhledávací týmy zatím našly ostatky 164 lidí uložené ve čtyřech hrobech někdy v minulých týdnech," sdělil mluvčí ministerstva pro lidská práva Kámil Amín. Prohledává se hlavně lokalita u bývalé americké základny Speicher, kde IS natočil úděsné záběry vražd stovek šíitských vojáků.
U těl, která byla dosud vyzdvižena, byly dokumenty a mobilní telefony, podle nichž vyšetřovatelé soudí, že jde o "oběti masakru Speicher", jak se zabití velké skupiny vojáků říká. Základna Speicher leží severně od Tikrítu a IS odtud loni odvlekl a zajal šíity, kteří se ucházeli o práci v armádě. Totožnost obětí určí analýza DNA.Podle iráckých představitelů se v Tikrítu našlo deset hromadných hrobů v komplexu, který používal bývalý prezident Saddám Husajn, a tři další mimo prezidentský palác.
Právě záběry na řady spoutaných šíitů nemilosrdně zastřelených před vykopanými jámami vyvolaly mezi iráckým šíitským obyvatelstvem touhu po pomstě. Šíité pak vytvořili milice a začali po boku armády bojovat proti IS. Dobytí Tikrítu, který je střediskem provincie Saláhaddín, se považuje za první krok k bitvě o severoirácký Mosul. Právě ten IS obsadil loni v létě jako první a největší město. Armáda mu ale nekladla odpor a vojáci uprchli.
Do Spojených států nyní směřuje irácký premiér Hajdar Abádí, jehož má v úterý přijmout prezident Barack Obama.
V Iráku mezitím pokračují boje. Členům IS se podařilo o víkendu dostat se do největší rafinerie Bajdží na severu, ale vojsko podporované koaličními letadly je zatlačilo zpět. "Podařilo se jim proniknout přes bezpečnostní zónu, ale koalice na to okamžitě reagovala," sdělil člen správy provincie Saláhaddín, v níž Bajdží leží.
Islámský stát na rafinerii zaútočil několikrát od loňského června, když obsadil nedaleký Mosul. Jeho cílem je získat kontrolu nad hlavní zdrojem pohonných hmot. Z Bajdží před zahájením bojů každý den proudilo na 300 tisíc barelů ropných produktů a rafinerie byla schopna pokrýt čtvrtinu domácího trhu s pohonnými hmotami. V sobotu lidé z IS zaútočili na rafinerii ze tří směrů a třem sebevražedných útočníkům se podařilo dostat se až k branám komplexu. Dva z nich stráž zabila, jednomu se podařilo nálože odpálit.
V Bagdádu při pondělním pumovém útoku zahynulo deset lidí. Nálož byla ukrytá v nákladu zeleniny a ovoce a auto s ní bylo zaparkováno v šíitské čtvrti Ámil.
V masových hrobech v iráckém Tikrítu se našlo 164 těl
Zahraničí
13. 4. 2015 16:30
V hromadných hrobech byla nalezena těla 164 obětí.