V Thajsku vyhrála opozice; zemi povede poprvé žena

Zahraničí
4. 7. 2011 06:16
Jinglak Šinavatrová povede zemi jako první žena v její historii.
Jinglak Šinavatrová povede zemi jako první žena v její historii.

Opoziční strana Puea Thai bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry vyhrála nedělní parlamentní volby v Thajsku. V 500členném zákonodárném sboru obsadí 265 křesel.  Vítěze voleb čeká mamutí úkol, usmířit politicky těžce rozpolcenou zemi.

Demokratická strana dosavadního premiéra Apchisita Vedžadžívy získala 159 míst. Vedžadžíva již v neděli svou porážku přiznal a dnes už také oznámil svou rezignaci na post předsedy strany. "Výsledek je jasný: Puea Thai vyhrála volby a demokraté jsou poraženi," prohlásil premiér. Dodal, že by rád viděl zemi jednotnou a smířenou poté, co v uplynulých letech prošla násilnostmi.

Vítězství opozice ve volbách uznala i armáda, která nehodlá nijak zasahovat do práce politikům, prohlásil odcházející ministr obrany. Právě armáda provedla v roce 2006 převrat, který zbavil moci Tchaksina Šinavatru.

V čele vítězné strany stojí mladší sestra bývalého premiéra, 44letá Jinglak Šinavatrová, která povede zemi jako první žena v její historii.

Šinavatrová je v politice nováčkem. V pozadí její politické kariéry je její bratr Tchaksin Šinavatra. Hlasování bylo považováno i za referendum o jeho možném návratu. Bývalý telekomunikační magnát vyhrál volby v letech 2001 a 2005 především sliby chudým obyvatelům od levných úvěrů až po všeobecnou zdravotní péči.

Šinavatra od roku 2006 žije v exilu v Dubaji. Odtud řídil valnou část předvolební kampaně své sestry, jíž pomáhal získat podporu mezi venkovskými voliči.

Zásadní krok


Volby byly považovány rovněž za zásadní krok k tomu, aby v monarchii skončilo politické násilí a zmenšila se propast mezi elitou a ostatními skupinami obyvatelstva. Především chudí Thajci zůstali loajální vůči Šinavatrovi.

Dosavadní premiér, ekonom Vedžadžíva narozený v Británii a absolvent Oxfordu, varoval před nestabilitou v případě vítězství Šinavatrové. Stoupence opozice viní z násilností z loňského roku. Demokratická strana i její příznivci by rádi pohnali Šinavatru před soud kvůli střetu zájmů, respektive korupci.

Vedžadžíva doufal, že získá mandát od občanů, když jej do úřadu dostaly kontroverzní volby v roce 2008. Tehdy soudy rozpustily Šinavatrovu vládnoucí stranu. Demokraté nezvítězili ve volbách za uplynulých téměř dvacet let.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ