V Uzbekistánu prý existuje vládní program <span>sterilizace žen</span>

Zahraničí
17. 7. 2010 22:34
Kampaň na snížení porodnosti pojali v Uzbekistánu poněkud jinak.
Kampaň na snížení porodnosti pojali v Uzbekistánu poněkud jinak.

Kampaň na snížení porodnosti pojali v Uzbekistánu poněkud jinak.Uzbekistán prý uskutečňuje program nedobrovolné sterilizace žen s cílem zabránit zvyšování vysoké porodnosti v zemi, která bojuje s chudobou, nezaměstnaností a vážnými hospodářskými problémy. Taková obvinění vznášejí podle agentury AP organizace na obranu lidských práv, zdravotníci i samy oběti, které byly operativně sterilizovány bez svého souhlasu.

Uzbecké úřady ignorovaly podle agentury AP opakované žádosti o vyjádření. Většina západních novinářských organizací byla ze země vyhnána a vládní činitelé čelí tvrdým represím za kontakty se zahraničními novináři. Přesto se prý agentuře podařilo hovořit s několika doktory, bývalými zdravotnickými činiteli a postiženými ženami.

Jednou z nich je Saodar Rachimbajevová, která jako jedna z mála netrvala na zachování anonymity. Čtyřiadvacetiletá žena řekla, že by nejraději umřela se svým novorozeným dítětem. V březnu porodila císařským řezem prvního syna, ten ale za tři dny zemřel. Pak přišla další rána: dozvěděla se, že jí lékař zároveň provedl částečnou hysterektomii (odstranění dělohy), údajně kvůli odstranění potenciálně rakovinové cysty.

ČTĚTE TAKÉ: Uzbekistán uzavírá hranice s Kyrgyzstánem 
                        Uzbekistán: stalinistický "ráj" ohrožuje krize

"Nikdy ode mě nechtěli souhlas, nikdy mi neprovedli žádná vyšetření, prostě mě zmrzačili, jako bych byla nějaké zvíře," citovala AP ženu ze středouzbeckého Gulistánu. Manžel se s ní nyní chce kvůli její neplodnosti rozvést a žena je přesvědčena, že se stala obětí státní kampaně na snížení porodnosti.

Tu podle lékařů a aktivistů ze skupin pro lidská práva inicioval koncem 90. let autokratický prezident Islam Karimov. Letos ji prý ještě zesílil v podobě únorového dekretu ministerstva zdravotnictví. V něm nařizuje všem zdravotnickým zařízením "posílení kontroly nad lékařským vyšetřováním žen v plodném věku" a kromě toho povoluje "provést bezplatnou chirurgickou antikoncepci" ženám, které se pro ni dobrovolně rozhodnou.

Sterilizace žen v dekretu nařízena není, lékaři se prý ale dostali pod tlak vlády, aby ji prováděli. "Příkaz přichází z velmi vysokého místa," řekl šéf uzbecké skupiny pro lidská práva Nadžot, Chaitboj Jakubov.

Lékaři jsou prý pod tlakem vlády ženy sterilizovat.Středoasijský Uzbekistán má 27 milionů obyvatel. Hustota obyvatel v oblastech, jako je úrodné Ferganské údolí, patří k nejvyšší na světě. Uzbekistán měl jednu z nejvyšších porodností v bývalém Sovětském svazu, čtyři až pět dětí na jednu ženu. Úřady tehdy dokonce vyznamenávaly "matky hrdinky" šesti a více dětí. Nyní se snaží vykořenit toto dědictví, míra porodnosti klesla na zhruba 2,3 dítěte na jednu ženu.

Uzbecká politika plánovaného rodičovství se ale velmi liší od západních norem. Místo důrazu na osvětu a zvyšování povědomí žen o široce dostupných kondomech nebo antikoncepčních pilulkách se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo propagovat hysterektomii jako nejspolehlivější antikoncepce. Některé ženy se k ní skutečně obracejí dobrovolně, protože manželé odmítají běžnou antikoncepci. Mnoho jiných, zejména z chudých vesnických oblastí, ale vypráví, že jsou vystaveny donucování ze strany zdravotníků, aby se sterilizací souhlasily. Někteří potenciální zaměstnavatelé prý dokonce od uchazeček o místo vyžadují potvrzení o sterilizaci.

Zdravotníkům zapojeným do kampaně je zase údajně vyhrožováno snížením platu, přeřazením na nižší funkci nebo propuštěním, pokud nepřimějí ke sterilizaci aspoň dvě ženy měsíčně. Bývalý vysoce postavený činitel z ministerstva zdravotnictví to řekl AP za podmínky zachování anonymity. Vládní obavy ze zvyšování populace přiživuje představa nespočetných zástupů nezaměstnaných mladých mužů v této převážně muslimské zemi, kteří by mohli podlehnout svodům islamistických radikálních skupin s vazbami na afghánský Taliban a Al-Káidu.

Foto: ČTK/AP

Autor: AP, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ