Ve vesnici zemřelo 20 lidí. Strany se obviňují navzájem

Zahraničí
11. 3. 2019 20:47
Lidé v Jemenu jsou vystaveni neustálým útokům. Zemi také sužuje hladomor a cholera.
Lidé v Jemenu jsou vystaveni neustálým útokům. Zemi také sužuje hladomor a cholera.

Při útoku na vesnici na severu Jemenu přišlo o život nejméně 20 civilistů včetně žen a dětí, uvedla saúdskoarabská média i zdroje ze strany šíitských povstalců. Z útoku se vzájemně obviňují obě strany. Jak poznamenala agentura Reuters, tyto zprávy nebylo možné nezávisle ověřit. Stejně tak i informace, kde přesně a kdy k útoku došlo.

Povstalecká televize Al-Masíra informovala o náletu vedeném arabskou koalicí, který usmrtil dokonce 23 civilistů. Saúdskoarabská televizní stanice Al-Arabíja naopak uvedla, že jemenští povstalci zabili několik členů tamního kmene Hadžúr, kteří se proti nim vzbouřili. Televize citovala nejmenovaný zdroj, podle kterého bylo usmrceno dvacet žen a dětí ze dvou rodin.

V jemenském konfliktu, který trvá od roku 2014, bojují proti šíitům, podporovaných Íránem, vládní jednotky, za nimiž stojí koalice vedená Saúdskou Arábií. Vládní strana obvinila v minulých dnech šíity, že se odmítají stáhnout ze svých pozic, jak jim stanovila prosincová dohoda o příměří dojednaná během rozhovorů ve Švédsku.

Jemenská válka, v níž padlo podle nejstřízlivějších údajů 10 tisíc lidí, vyvolala velkou humanitární krizi. OSN oznámila, že pomoc a ochranu potřebují čtyři pětiny z tamních 28 milionů občanů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/AA/ABACA

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ