Australští záchranáři stále odstraňují následky sobotní havárie čínské lodi s nákladem uhlí, která najela na mělčinu v oblasti Velkého bariérového útesu. Otázkou zůstává, jak je možné, že si lodi přes chráněné a zároveň nebezpečné útesy běžně zkracují cestu do Číny.
Šest týdnů poté, co jako první Evropan přistál na východním pobřeží Austrálie, uvízl James Cook na korálovém útesu. Úplné zkáze lodi nakonec zabránil jen díky tomu, že vyhodil přes padesát tun zásob a vybavení. Od této nehody z roku 1770 uplynula více než dvě století, ale přesto na Velkém bariérovém útesu stále dochází k podobným nehodám, píše britský Guardian.
ČTĚTE TAKÉ: Přehled nejkrásnějších potápěčských míst na světě
Japonsko si pěstuje korálový ostrov Číně navzdory
Jde o největší korálový útes na světě. Pokrývá plochu 344 400 km2 podél pobřeží státu Queensland na severovýchodě Austrálie. Je domovem ohromujícího počtu živočišných druhů a jedním z největších turistických lákadel kontinentu.
Teoreticky jsou modrozelené vody kolem korálů chráněny jako součást Mořského přírodního parku Velký bariérový útes. Přesto se ale staly součástí "uhelné dálnice", námořní trasy, po které nákladní lodě přepravují suroviny vytěžené v Austrálii do Asie. Jednou z nich byla loď Šen-neng 1. Na palubě lodi bylo ve chvíli nehody 950 tun pohonných hmot. Pokud by se dostaly do vody, šlo by o největší ekologickou katastrofu v australské historii. Záchranářům se naštěstí podařilo menší ropnou skvrnu chemicky rozpustit a zbytek odčerpávají z lodi.
Šedesátimiliardový byznys
Přestože k nejhoršímu scénáři nakonec nedošlo, ekologové upozorňují, že jde o systémovou chybu. "Musíme lépe dohlížet na ohromný průmysl uhelného exportu, jestli je vůbec nutné, aby tyto lodi používaly korálový útes, a jaké jsou alternativy," řekl Bob Brown, lídr australských zelených.
Z Austrálie se ročně vyváží uhlí v hodnotě asi šedesát miliard amerických dolarů. Vzhledem k rostoucí poptávce se dokonce rozšiřuje queenslandský přístav Gladstone. Místní rybáři potvrzují, že uhelné lodi si cestu do Číny přes korálové útesy zkracují naprosto běžně. Ušetří tak čas i peníze. Nyní majiteli lodi, společnost Shenzhen Energy, hrozí pokuta milion australských dolarů (téměř osmnáct milionů korun) za to, že se odchýlila z oficiální trasy, kterou ročně používá asi šest tisíc nákladních plavidel. Loď vezla 65 tisíc tun uhlí.
"Je to jako hrát ruskou ruletu s jednou z nejcennějších světových přírodních rezervací," říká o nákladní dopravě u Velkého bariérového útesu Gilly Llewellynová ze Světového fondu na ochranu přírody. Chce zlepšit monitorovací systém tak, aby úřady měly přesný přehled o tom, kde se velké nákladní lodi nacházejí.
Běžná událost
Poté, co na korálech uvízla v roce 2001 malajská kontejnerová loď Bunga Teratai Satu, byly uzákoněny tresty pro znečišťovatele vod kolem útesů. Peter Clover, expert na australské námořní právo, se ale domnívá, že "stále není jasné, jak efektivní tyto legislativní změny budou v trestání jednotlivců zodpovědných za škodu na útesech".
Australský premiér slíbil, že v regulaci dále přitvrdí a Velký bariérový útes před dalšími ekologickými katastrofami ochrání. Na místě katastrofy rozhořčeně kritizoval skutečnost, že se čínská loď dostala, kam neměla. "Je strašné, že se loď dostala dvanáct kilometrů mimo vyznačený kurz do Velkého bariérového útesu," řekl Kevin Rudd.
Podle místních rybářů ale není taková změna kurzu nic neobvyklého. Obávají se, že s rozšířením přístavu provoz ještě zhoustne, a tak bude další katastrofa ještě pravděpodobnější. "Vidíme tu lodi každý den," řekl Graham Scott, který rybaří a dopravuje turisty na útesy v oblasti už čtyřicet let, deníku Sydney Morning Herold. "V okolí asi patnáct mil (24 km, pozn. red.) od místa nehody vídáme mnoho, mnoho lodí. Jednu nebo dvě denně, pokaždé, když jsem na palubě. Dřív jsme předpokládali, že to nemohou být lodě s uhlím, protože co by tady dělaly?" ptá se rybář.
Foto: ČTK/AP, Wikimedia Commons, NASA