Většina <span>Američanů se třese</span> před sílící Čínou

Zahraničí
17. 11. 2009 12:52
Čína zaplavuje svět svými výrobky (ilustrační foto).
Čína zaplavuje svět svými výrobky (ilustrační foto).

Obamu vítá jeho čínský protějšek v Pekingu.Americký prezident Barack Obama oslavuje na své nynější asijské cestě shodu s Čínou a partnerství s Pekingem - právě v době nynější krize. Ve Spojených státech se ale většina lidí silné lidové republiky obává. Více než 70 procent Američanů se čínským hospodářstvím cítí ohroženo.

Šéf Bílého domu při své návštěvě Šanhgaje a Pekingu chválí přednosti silného čínského hospodářství. Vztahy mezi Čínou a USA „nebyly nikdy důležitější než dnes", řekl v úterý Obama. Partnerství obou zemí podle něj pomohlo Spojeným státům na cestě z krize.

Vřelá slova v nelehkých časech. V otázkách obchodu se totiž napětí mezi oběma velmocemi v minulých měsících zvýšilo. USA se na jedné straně musely v uplynulém rozpočtovém půlroce smířit s deficitem 1,42 bilionů dolarů. Čína se pak jako největší poskytovatel peněz USA dělala vrásky nad tím, že slabý dolar by mohl snížit hodnotu jeho investic ve Spojených státech.

ČTĚTE TAKÉ: Obama v Šanghaji podpořil politiku jednotné Číny
                        Otec prezidenta Obamy prý tloukl ženu i děti
                        Obamu čekají nesnadná jednání se sílící Čínou

Obě strany si dále vyčítaly, že proti sobě přijímaly vždy pro druhou stranu nevýhodná obchodní omezení. Washington například zvýšil dovozní clo na pneumatiky vyráběné v Číně, lidová republika pak začala přezkoumávat podmínky pro dovoz aut z USA. 

Obama mezi čínskou mládeží v Šanghaji. 


Při setkání v Pekingu oba šéfové státu zdůraznili, že se chtějí v budoucnu společně bránit „pokušení protekcionismu". Vlády v Pekingu a Washingtonu chtějí pokračovat v rozhovorech jako rovný s rovným a vhodným způsobem překonávat hospodářská  a obchodní napětí, řekl čínský prezident Chu Ťin-tchao.

Oznámená spolupráce ale občany USA příliš neuklidňuje, spíše naopak. Podle ankety televizní stanice CNN spatřuje více než 70 procent Američanů v Číně hospodářské nebezpečí. Jen 28 procent prohlašuje, že se ekonomikou lidové republiky ohroženo necítí.

O něco menší obavy mají dotázaní z čínského vojenského potenciálu. Jen polovina respondentů CNN uvedla, že Čína by se mohla stát vojensky nebezpečnou - nemyslí si to naopak 47 procent.

Bez čínských výrobků by se dnes Američané skoro ani nenadechli.Stále důležitým tématem zůstávají lidská práva. 68 procent dotázaných zastává názor, že lidská práva nejsou v Číně dodržována. Nicméně zhruba polovina účastníků ankety se domnívá, že lidská práva dodržována jsou.

Otázky lidských práv se během návštěvy Číny dotkl i Obama, třebaže poměrně opatrně. Už v pondělí chválil před čínskou mládeží svobodný přístup k internetu. Podle jeho názoru se společnost ubírá rychleji kupředu, když je otevřená i názorům druhých. V přítomnosti svého čínského protějšku pak prohlásil, že lidská práva musejí platit univerzálně.

Obama sice uvedl, že USA považují Tibet za součást Číny, ale vyslovil se pro rychlé obnovení dialogu pekingského vedení s dalajlamou. Bílý dům v říjnu sdělil, že prezident USA se s dalajlamou sejde ještě letos.

Když však nejvyšší duchovní vůdce Tibeťanů tentýž měsíc do USA přijel, Obama se setkání s ním vyhnul. Před cestou do Asie nechtěl popudit Peking.

Foto: Profimedia a ČTK/AP

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ