Vláda v Kyrgyzstánu podala demisi, opozice uspěla
07.04.2010 19:26 Aktualizováno 07.04. 21:05
Po celodenních pouličních bojích, které si vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných, oznámila opozice ve středoasijském Kyrgyzstánu pád vlády a zahájila jednání o novém kabinetu. Prezident země Kurmanbek Bakijev podle opozičních vůdců opustil hlavní město, jeho rezidenci vyplenil dav. V hlavním městě byly zdemolovány budovy soudu, policie a centrálních úřadů.
Temir Sarijev, jeden z vůdců střechové opoziční organizace Sjednocené národní hnutí, v televizi oznámil, že do čela vlády národní důvěry se postavila známá sociálně demokratická politička, bývalá kyrgyzská ministryně zahraničních věcí Roza Otunbajevová. "Vstoupili jsme k jednání do vládní budovy a premiér Danijar Usenov sepsal prohlášení o demisi vlády," řekl ruským novinářům Sarijev. "Bakijev odjel z prezidentského sídla neznámo kam. V Biškeku už není," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Dav Kyrgyzů ubil ministra. Situace mimo kontrolu
"Dospěli jsme k dohodě, že (dosavadní) vláda podá demisi. Ještě to není na papíře," upřesnila příslušnice opoziční sociálně demokratické strany a členka parlamentu Galina Skripkinová. Krvavé nepokoje si podle dosud neúplných údajů kyrgyzského ministerstva zdravotnictví vyžádaly nejméně 50 mrtvých. Podle Omurbeka Tekebajeva, bývalého předsedy parlamentu, v dnešních bojích mezi demonstranty a policií jen v Biškeku padlo přes sto povstalců.
Kyrgyzské weby oznámily, že na mezinárodním letišti Manas byl odpoledne přistaven malý letoun pro prezidenta Bakijeva a jeho rodinu. "Bakijev odletěl letadlem z Biškeku do Oše a už tam přistál," sdělila Skripkinová. V hlavním městě se situace pomalu zklidňuje. Největší dav demonstrantů se rozešel, ale stopy po celodenních nepokojích jsou jasně patrné. Tlupy zlodějů vykradly místní obchodní centra, z pobořených obchodů a úřadů vynášeli lidé zboží a kancelářské potřeby.
Vysoký počet obětí v Biškeku pravděpodobně způsobil tvrdý zásah armády proti demonstrantům u vládní budovy. Když se povstalci zmocnili dvou vojenských nákladních vozů a pokusili se jimi prorazit zátarasy před vládní budovou, zahájili vojáci palbu. Na místě zůstaly desítky mrtvých.
Útokům povstalců neodolal parlament, sídlo generální prokuratury a tajné policie. Povstalci údajně kontrolují čtyři klíčové okresy země, v některých městech úřady dobrovolně odevzdaly moc opozici.
Na další fotografie se podívejte ZDE.
Situaci v Kyrgyzstánu s velkým znepokojením sledují Rusko a Spojené státy, které v zemi mají své vojenské základny. Zejména pro Washington je vlna nepokojů zneklidňující, protože kyrgyzská základna Manas se stala hlavním překladištěm pro dopravu amerického a spojeneckého vojenského materiálu do Afghánistánu.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.