Dav Kyrgyzů <span>ubil ministra</span>. Situace mimo kontrolu

Zahraničí
7. 4. 2010 13:15
Zbitý policista se snaží ochránit v davu demonstrantů.
Zbitý policista se snaží ochránit v davu demonstrantů.

Zbitý policista se snaží ochránit v davu demonstrantů.Násilí a protesty v Kyrgyzstánu eskalují. Situace s blíží občanské válce. Ve městě Talasu na severu země rozhořčený dav ubil k smrti ministra vnitra Moldomusu Kongantijeva. V hlavním městě Biškeku útočí tisíce demonstrantů na vládní budovu.

Podle prohlášení vůdce kyrgyzské opozice Omurbeka Tekebajeva při nepokojích v Biškeku zahynulo víc než sto lidí. Z televizního studia v hlavním městě, které obsadili povstalci, Tekebajev vyzval vládu, aby předala povstalcům moc.

Na další fotografie se podívejte ZDE.

Kyrgyzská média oznámila, že na místním letišti je připraven vrtulník pro prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a jeho rodinu. Podle nepotvrzených zpráv chtějí odletět do Kazachstánu. V celé zemi platí výjimečný stav.

Vláda jako rukojmí

Dříve než protestující ubili šéfa resortu vnitra, vzali si ho jako rukojmí. Zajati jsou podle některých zpráv i další činitelé kyrgyzské vlády.

Úřady nasadily proti davům, které požadují odstoupení prezidenta, i obávané elitní zásahové jednotky OMON. Při bojích se mladí lidé z řad demonstrantů zmocnili několika policejních obrněných vozidel, s nimiž se pokusili prorazit zátarasy před budovou vlády. Někteří demonstranti měli v rukou kalašnikovy, s nimiž údajně stříleli do vzduchu.

Několik policistů demonstranti zbili. Situace je nepřehledná, část demonstrantů je údajně opilých a prý se nezdá, že by někdo demonstrace centrálně řídil.

Násilí v Biškeku vypuklo den poté, co se místem tvrdých střetů mezi policií a demonstranty stalo třicetitisícové město Talas na severu země. Tam násilnosti pokračovaly celou noc. Demonstranti pálili pneumatiky a rozbíjeli okna a výkladní skříně. "Zdá se, že tam vládne naprostá anarchie, všude je rozbité sklo a stopy krve," líčí situaci z místa zpravodaj Reuters.

Na výbuch násilí a rozmach protestů úřady reagují zatýkáním vlivných členů opozice. V Biškeku byl ráno po příletu z Moskvy zatčen jeden z lídrů opozice Temir Sarijev. Zatčeni byli také další opozičníci, mezi nimi i bývalý prezidentský kandidát Almazbek Atambajev a bývalý předseda parlamentu Omurbek Tekebajev.

Ten byl původně členem vlády, z níž byl v roce 2006 odvolán poté, co přešel k opozici a údajně prezidentovi Bakijevovi doporučil, aby se v zájmu státu oběsil. Generální prokurátor  oznámil, že všichni zatčení byli obviněni ze závažných zločinů.

V Biškeku je zablokována většina přístupů na internet. Hlavní silnice mezi Biškekem a Talasem je vyřazena z provozu a obsazena policií.

Demonstrace opozice a nepokoje jsou dnes hlášeny také z města Naryn na východě Kyrgyzstánu. Republikové ministerstvo vnitra ale popřelo zprávy, že by i tam demonstranti obsadili sídlo místních úřadů. Agentura RIA Novosti ale tuto zprávu potvrdila s tím, že v Narynu demonstruje asi pět tisíc lidí. Demonstrace jsou hlášeny i z města Takmak, kde opozice rovněž obsadila sídlo místní vládní správy.

Policie chrání vládní budovu ve městě Talas.K nepokojům v Kyrgyzstánu se poprvé také vyjádřilo ruské ministerstvo zahraničí. Podle náměstka ministra zahraničí Grigorije Karasina Rusko vyzývá, aby se všechny rozpory ve středoasijské zemi řešily demokratickým způsobem bez použití síly.

Demonstrace v chudém Kyrgyzstánu trvají už od začátku března. Bezprostředním popudem k nim bylo zdražení cen tepla a elektřiny. Nyní demonstranti požadují demisi prezidenta. Až do úterý se protesty obešly bez násilí.

Prezident Bakijev byl hlavní hvězdou takzvané tulipánové revoluce, která před pěti lety smetla nenáviděný režim Askara Akajeva. K Bakijevovi se upíraly naděje Kyrgyzů a dalších obyvatel, kteří si s jeho jménem spojovali pro sebe lepší budoucnost. Bakijev ale velmi rychle velké naděje zklamal. Začal protežovat příslušníky vlastní rodiny, jimiž obsadil klíčová mocenská místa, a brzy vybudoval systém osobní moci, který je dnes podle všeho stejně nenáviděný jako ten předchozí.

Spojené státy mají v Kyrgyzstánu důležitou vojenskou základnu, která se stala hlavním překladištěm vojenského materiálu USA a jejich spojenců pro jednotky v Afghánistánu. Vojenskou základnu má v Kyrgyzstánu i Rusko.

Foto: ČTK/AP a Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ