Izraelská strana Budoucnost existuje, která skončila překvapivě druhá v úterních parlamentních volbách, začala vyjednávat o vstupu do vládní koalice. Dle serveru ynetnews jmenovala vyjednávače, s nímž budou o podmínkách vstupu hovořit zástupci vítězného uskupení Likud-Izrael je náš domov.
Vůdce strany Jair Lapid má podle izraelských sdělovacích prostředků dvě základní podmínky pro účast ve vládě - zavedení univerzální vojenské služby a obnovu mírových rozhovorů s Palestinci. Představou této strany, která získala 19 ze 120 mandátů, je, že do pěti let by měla být vojenská služba povinná pro všechny Izraelce bez výjimky - tedy i pro Araby a příslušníky ultraortodoxní komunity.
Ti jsou nyní od služby v armádě osvobozeni, ale jejich procento ve společnosti stoupá. Armáda, nikoli vláda by podle přestav Lapidovy strany měla rozhodnout o tom, kdo bude sloužit v bojových jednotkách a kdo v administrativě.
Kromě těchto dvou základních podmínek chce strana prosazovat také snížení cen za bydlení, reformu školství a zredukování počtu ministerstev na 18.
Deník Haarec konstatoval, že je to Lapid, kdo diktuje pravidla hry pro složení vlády. Podle komentátorů se pro něj počítá buď s křeslem ministra zahraničí nebo financí.
Vítězná koalice Likud-Izrael je náš domov by spolu se stranou Budoucnost existuje měla 50 poslanců. Pro většinu musí získat aspoň 11 dalších. Ty může poskytnout ultraortodoxní Šas nebo také sionistický Židovský domov Naftaliho Bennetta.
Spolupráci s první stranou komplikuje požadavek všeobecné povinné služby, s druhou pak ochota jednat o budoucím palestinském státě. Bennett vznik Palestiny rozhodně nepodporuje, místo toho navrhuje část západního břehu Jordánu anektovat, část ponechat pod palestinskou správou, ale s bezpečnostní odpovědností Izraele.
Pásmo Gazy by měl podle něj převzít Egypt. Palestinci chtějí mít stát na západním břehu a v pásmu Gazy. Jeho hlavním městem má být východní Jeruzalém.