Vojáci zranění při útoku v Afgánistánu jsou mimo nebezpečí

Zahraničí
14. 8. 2018 13:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Jeden z afghánských vojáků zraněných při sebevražedném útoku, během kterého zemřeli tři čeští vojáci, byl propuštěn z nemocnice. Americký voják byl převezen do nemocnice v německém Ramsteinu, kde má americká armáda základnu. V nemocnici je i druhý afghánský voják. Ani jeden z nich není v ohrožení života. V úterý to řekl Jindřich Plescher z tiskového oddělení generálního štábu.

Na hlídku, ve které bylo šest spojeneckých vojáků, zaútočil sebevražedný atentátník v neděli 5. srpna. Tři čeští vojáci Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli na místě, o zbylé vojáky se nejprve postarali čeští zdravotníci. Posléze jim byla poslána pomoc ze základny Bagrám, na kterou byli následně přepraveni. Americký voják byl později převezen na základnu Ramstein do Německa.

Znovu připraveni do akce

Čeští vojáci mají na starosti ochranu spojenecké bagrámské základny. Vyjíždějí do asi dvacetikilometrového okolí, kde kontrolují například dřívější povstalecká odpaliště raket nebo získávají od místních obyvatel zpravodajské informace. Od útoku zatím mimo základnu nevyjíždí. Podle české armády jsou na opětovné nasazení od minulého týdne připraveni. Čekají nyní na povolení od vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádního generála Johna Nicholsona.

Okolnosti útoku jsou podle Pleschera i nadále vyšetřovány.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , ZUMA/Sgt1c David Wheeler

Další čtení

ilustrační obrázek

Mniši jako pašeráci: na Srí Lance zabavili přes 110 kilo konopí ukrytého v kufrech

Zahraničí
29. 4. 2026
ilustrační obrázek

Ukrajina v březnu sestřelila 33.000 ruských dronů, je to měsíční rekord

Zahraničí
29. 4. 2026

V Bratislavě vzniká FunOn Park. Projekt odstartoval soutěží o dvě Lamborghini

Zahraničí
29. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ