Vůdci Hamasu a Fatahu míří na jednání do Mekky

Zahraničí
6. 2. 2007 12:31
Politický vůdce Hamasu Chálid Mišal
Politický vůdce Hamasu Chálid Mišal

Politický vůdce Hamasu Chálid MišalVůdci soupeřících palestinských hnutí Hamas a Fatah, Chálid Mišal a prezident Mahmúd Abbás, v úterý odcestovali v čele delegací svých vyjednávačů do saúdskoarabské Mekky na jednání, jejichž cílem je ukončit nepřátelství mezi oběma frakcemi a vytvořit vládu národní jednoty. Jednání zprostředkovaná Rijádem, jež mají začít v úterý večer, se zúčastní také palestinský premiér Ismáíl Haníja z Hamasu, který při odjezdu z pásma Gazy vyjádřil optimismus ohledně výsledků nadcházejících rozhovorů.

"Slibujeme našemu lidu, že uděláme vše, co je v našich silách, abychom dosáhli dohody o vytvoření vlády národní jednoty. Doufám, že se vrátíme s dohodou, která zacelí rány, ukončí napětí a posílí národní jednotu," citovala agentura Reuters z Haníjova prohlášení na hraničním přechodu Rafáh s Egyptem, odkud odletí do Saúdské Arábie.

Předcházející snahy zastavit vnitropalestinské prolévání krve a najít společnou politickou základnu mezi vládním Hamasem a opozičním Fatahem dosud pokaždé vyústily v příměří, které nemělo dlouhého trvání. V konečném důsledku pak prezident Abbás pohrozil vypsáním předčasných parlamentních voleb, což Hamas označil za pokus o státní převrat.
Podle palestinských zdrojů se pozice obou stran před jednáním v Mekkce už sblížily.

Hamas údajně mimo jiné projevil ochotu akceptovat jmenování nezávislého ministra vnitra a respektovat dosavadní mírové dohody uzavřené s Izraelem.

Pozorovatelé na palestinských územích se nicméně vyjadřovali skepticky ohledně šancí chystané schůzky na úspěch. Přetrvává totiž nadále největší překážka, kterou je vytrvalé odmítání radikálního Hamasu uznat právo Izraele na existenci. To je ale spolu s uznáním dosavadních palestinsko-izraelských dohod a se závazkem vzdát se násilí jedním ze tří hlavních požadavků, jimiž mezinárodního společenství podmiňuje ukončení svého bojkotu palestinské správy. Ten byl reakcí na vznik vlády Hamasu, která se ujala moci loni na jaře po vyhraných parlamentních volbách.

Západní společenství, zejména pak Izrael a Spojené státy, ale řadí Hamas mezi teroristické organizace a jakoukoliv spolupráci s jeho vládou odmítají. Zastavení zahraniční finanční pomoci se citelně projevuje na prudkém zhoršení životních podmínek Palestinců a na ochromení chodu palestinských úřadů.

Autor: ČTK

Foto: AP 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ