Východní Indonésii zasáhlo <span>silné zemětřesení</span>

Zahraničí
7. 1. 2008 07:54
Zemětřesení bývají v Indonésii poměrně často.
Zemětřesení bývají v Indonésii poměrně často.

Zemětřesení bývají v Indonésii poměrně často.Zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály dnes zasáhlo indonéskou provincii Západní Irian Jaya na ostrově Nová Guinea. Mohutné otřesy zničily několik domů a vyvolaly paniku mezi místními obyvateli, žádné oběti na životech však hlášeny nejsou. Americký geologický ústav (USGS) zároveň podle tiskových agentur vyloučil možnost vzniku ničivé vlny cunami.

Ohnisko zemětřesní ústav lokalizoval v hloubce asi 35 kilometrů přibližně osm kilometrů severně od pobřežního města Manokwari. První otřesy zaznamenal ve 12.12 místního času (04.12 SEČ).

"Je tam několik hořících domů, ale kolik přesně ještě nevíme," popsal agentuře Reuters situaci v Manokwari představitel indonéské meteorologické a geofyzikální agentury. Oheň podle něj mohly způsobit zkraty elektrického vedení nebo převrácená kamna.

Mezi místními obyvateli po otřesech vypukla panika. Podle zdejší rozhlasové stanice Elshinta lidé vybíhali z domů na výše položená místa, ačkoli varování před cunami nebylo vyhlášeno. Na mnoha budovách v Manokwari se prý objevily praskliny.

Indonésie se nachází v oblasti vysoké seizmické aktivity a otřesy půdy jsou zde poměrně časté. Papuu-Novou Guineu zasáhla dvě silná zemětřesení naposledy na Nový rok. Žádné větší škody ani ztráty na životech však nezpůsobily.

Ilustrační foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ