Ke zničení všech atomových zbraní do roku 2020 vyzval starosta japonského města Hirošima, které si dnes připomíná 64. výročí svržení první atomové bomby na toto město. Bomba zabila na 140 tisíc lidí.
Více než 50 tisíc lidí, mezi nimi ti, kdo přežili svržení bomby Spojenými státy, se shromáždili u památníku věnovaného obětem této tragické události.
Vzpomínkové akce se zúčastnil rovněž japonský premiér Taró Aso a zástupci šesti desítek zemí.
ČTĚTE TAKÉ: Přežil Hirošimu i Nagasaki. Teď trochu špatně slyší
Japonský ministr obrany odstoupil kvůli Hirošimě
Starosta Hirošimy Tadatoši Akiba v projevu u bývalé výstavní haly, z níž po explozi atomové bomby 6. srpna 1945 zbyla jen ohořelá kostra, ocenil postoje nového amerického prezidenta Baracka Obamy, brojícího proti jaderným zbraním.
Starosta připomněl Obamova slova, že Spojené státy, které jako jediná jaderná mocnost použily nejmocnější zbraň, mají morální odpovědnost usilovat o to, aby byl svět zbaven jaderných zbraní.
"Likvidace jaderných zbraní je přáním nejen těch, kdo přežili bombardování, ale také většiny obyvatel a národů této planety," řekl Tadatoši Akiba.
Symbolicky ve stejném okamžiku, kdy před 64 lety první atomová bomba v dějinách explodovala nad městem, se účastníci vzpomínkové akce v Hirošimě zvedli a tiše se pomodlili za památku desetitisíců obětí, které výbuch roztrhal nebo je spálila radiace.
Od 6. srpna do 31. prosince 1945 bylo napočítáno na 140 tisíc obětí hirošimské tragédie. Tři dny po útoku na Hirošimu Spojené státy svrhly druhou bombu na město Nagasaki, ležící jižněji. Ta si vyžádala 70 tisíc obětí.
Foto: Wikimedia Commons, ČTK/AP