Výstraha u sopky na Bali byla zmírněna, erupce ale hrozí dál

Zahraničí
29. 10. 2017 21:46
Sopka Agung, Bali.
Sopka Agung, Bali.

Indonéské úřady v neděli zmírnily výstrahu, která byla vydána v souvislosti se zvýšenou aktivitou sopky Agung na indonéském ostrově Bali na druhý nejnebezpečnější stupeň. Stále platí zákaz zdržovat se v 7,5 kilometrovém okruhu sopky. Přestože se aktivita sopky snižuje, erupce stále není vyloučena.

Z oblasti kolem sopky bylo kvůli zvýšené sopečné aktivitě minulý měsíc evakuováno 133 tisíc lidí, mnozí z nich se připravují na návrat domů. Jindy turisticky oblíbená oblast se rovněž setkala s poklesem návštěvníků.

Série erupcí sopky Agung, která se tyčí do výšky 3031 metrů nad mořem, si mezi roky 1963 a 1964 vyžádala více než tisíc obětí, stovky dalších osob utrpěly zranění.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek, což je více než kterákoli jiná země na světě. Agung je nejvyšší horou na Bali. Leží na východě ostrova, vzdálená přes dvě hodiny jízdy autem od známých turistických letovisek. Přesto je častým cílem návštěv skupin zahraničních turistů.

Loni Bali navštívilo téměř pět milionů turistů, zejména z Austrálie, Číny a Japonska. Mnoho lidí si však v poslední době kvůli sopečné aktivitě začalo cestu na Bali rozmýšlet.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/AP/Firdia Lisnawati

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ