Vzkaz USA Pákistánu: Mrzí nás, že vám NATO zabilo vojáky

Zahraničí
27. 11. 2011 09:00
Momentka z Pákistánu.
Momentka z Pákistánu.

Spojené státy zdůraznily důležitost svých vztahů s Pákistánem, jemuž vyjádřily hlubokou lítost za smrt 26 vojáků, kteří zahynuli v sobotní palbě Severoatlantické aliance. Oznámilo to komuniké americké vlády.

Ve společném dokumentu ministerstva obrany a zahraničí vyjádřila nejhlubší soustrast Islámábádu a zdůraznila podporu vyšetřování, jež hodlá NATO uskutečnit. Šéfové obou ministerstev Leon Panetta a Hillary Clintonová osobně kondolovali svým pákistánským protějškům.

Vrtulníky NATO podnikly útok na kmenovém území v severozápadním Pákistánu jen 2,5 kilometru od hranice s Afghánistánem, odkud stroje přiletěly. Terčem útoku se stala lokalita, kde se ale nacházelo několik desítek pákistánských vojáků, kteří v oblasti bojují proti ozbrojencům extremistického hnutí Taliban.

Mluvčí mezinárodních sil ISAF generál Carsten Jacobson sdělil, že vzdušné síly NATO zasáhly v oblasti poté, co byly požádány o pomoc pozemními jednotkami.

Islámábád označil útok za hrubé porušení svrchovanosti a v reakci uzavřel některé hraniční přechody pro konvoje zásobující alianční jednotky v Afghánistánu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Opuštěné přímořské letovisko s moderními hotely v Sevastopolu

Krymská infrastruktura pod tlakem. Moskvou dosazená správa vyhlašuje nouzový stav

Zahraničí
26. 6. 2026
ilustrační obrázek

Bitva u Waterloo se kvůli horku nekoná: Organizátoři upřednostnili bezpečnost před historií

Zahraničí
26. 6. 2026
ilustrační obrázek

Policie v Německu dopadla extremisty z neonacistické skupiny Poslední obranná vlna

Zahraničí
26. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ