Počet čínských dětí, které postihly po konzumaci sušeného kojeneckého mléka zdravotní potíže, se zvýšil na 6244. Čínské úřady dnes také přiznaly, že už zemřely tři děti a že 158 dalších trpí akutním selháním ledvin. Na tiskové konferenci v Pekingu to oznámil čínský ministr zdravotnictví Čchen Ču. V kauze padají první hlavy.
První informace o postižených dětech se v Číně objevily 10. září. Problém se sušeným kojeneckým mlékem byl nejprve zjištěn u produktu největší čínské mlékárny Sanlu, jejímž spoluvlastníkem je novozélandský exportér mléčných produktů Fonterra Co-operative Group.
Čínští kontroloři Úřadu pro dohled nad kvalitou, inspekcí a karanténou dnes oznámili, že své výrobky už z trhu stahují dvě další mlékárny. Inspektoři úřadu ale našli průmyslovou látku melamin v sušeném mléce vyráběném dalšími více než 20 firmami.
Je mezi nimi společnost Yili Industrial Group, která byla jedním ze sponzorů srpnových olympijských her v Pekingu, i velká mlékárna Mengniu, která oznámila, že stavuje tři série kojenecké stravy vyrobené v lednu.
Neupřesnila ale, o jaké množství sušeného mléka se jedná.
Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Melaminové pryskyřice jsou velmi pevné a odolné a vyrábějí se z nich například desky kuchyňských linek, kuchyňské nářadí a řada dalších výrobků.
Čínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že melamin se do mléka dostal úmyslně; majitelé firem vykupujících produkt od zemědělců mléko prý ředili vodou, a aby se to nepoznalo, přidávali do něj melamin.
Ten obsahuje 66 procent dusíku, takže pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.
Za skandál, který nabírá čím dál tím větších rozměrů, už v Číně začaly padat první hlavy. Vláda odvolala čtyři vysoké činitele v Š'-ťia-čuangu, hlavním městě provincie Che-pej, kde sídlí Sanlu Group. Odvolána byla i generální manažerka společnosti Sanlu Tchien Wen-chua.
Čína představuje pro odbyt sušeného dětského mléka druhý největší trh na světě a mlékárna Sanlu byla posledních 15 let jeho největším dodavatelem - v roce 2007 zajišťovala 18,3 procenta veškerého sušeného mléka prodaného v Číně. Sanlu měla silné postavení především ve venkovských oblastech Číny, kde zemědělci často krmí děti sušeným mlékem. Mnozí věří, že je to zdravější, a pro matky je to snazší než pravidelně kojit.
Tisíce matek z Číny v posledních dnech zaplavily Hongkong, aby si nakoupily kojeneckou stravu vyrobenou v zahraničí. Jak píše místní tisk, lékárny a supermarkety podél železnice, která Čínu s Hongkongem spojuje, zaznamenaly "panické nakupování kojeneckého mléka zahraničních značek". Místní lékárny byly nuceny omezit prodej pro zákazníky z pevninské Číny na maximálně tři balení, aby zajistily, že strava vystačí i pro hongkongské děti.
Hongkong, kde funguje přísná kontrola a právní systém chránící spotřebitele, je dlouhodobě oblíbeným místem, kde si návštěvníci z Číny nakupují zásoby léků s jistotou nezávadnosti. Tato bývalá britská kolonie se vrátila pod čínskou správu v roce 1997.
V uplynulých letech Čína zažila sérii domácích i mezinárodních skandálů kvůli jedovatým či nebezpečným potravinám a dalším výrobkům. V roce 2004 zemřelo minimálně 13 dětí ve východočínské provincii An-chuej na podvýživu, protože dostávaly padělané sušené mléko, které nemělo potřebnou výživnou hodnotu. V roce 2006 zemřelo v Panamě 83 lidí po požití léku kontaminovaného toxinem vyrobeným v Číně.
Foto: AP a Reuters