Indický parlament definitivně schválil nový zákon, který má zajistit ženám větší ochranu před sexuálním násilím. Návrh byl podán v reakci na prosincové brutální hromadné znásilnění indické studentky v autobusu v Dillí, které skončilo smrtí oběti. Podle nového zákona budou moci pachatelé znásilnění, v jehož důsledku oběť zahyne, dostat absolutní trest.
Zákon odhlasovali poslanci horní komory indického zákonodárného sboru. Před dvěma dny prošel návrh dolní komorou. Schválení zákona dolní komorou parlamentu následovalo čtyři dny poté, co skupina mužů v indickém státě Madhjapradéš napadla a znásilnila devětatřicetiletou švýcarskou turistku.
Nová norma mimo jiné kriminalizuje sexuální obtěžování, voyeurství či nebezpečné pronásledování druhé osoby označované jako stalking. V případě hromadného znásilnění by odsouzení měli dostat minimálně 20 let vězení, které bude možné prodloužit na doživotí. Dosavadní zákon stanovoval za znásilnění tresty od sedmi do deseti let vězení.
Za znásilnění, které skončí smrtí oběti, mohou provinilci nově dostat absolutní trest. Stejný trest může soud vyřknout i nad pachateli, kteří se dopustí znásilnění opakovaně.
Ke zpřísnění zákona indickou vládu přiměl případ třiadvacetileté studentky, která loni v prosinci zemřela po brutálním hromadném znásilnění v autobuse v Dillí.
"Čelíme epidemii (znásilnění) v zemi po onom hrozivém prosincovém případu a je to ostudné zjištění, že od té doby se stalo 250 dalších znásilnění," řekl v parlamentu opoziční poslanec Pinaki Misra.
Podle vládních statistik je v Indii znásilněna jedna žena každých 20 minut, ale toto číslo je zřejmě podhodnocené. Mnoho případů ženy vůbec neoznámí ze strachu, že hanba v konzervativní společnosti padne na jejich hlavu.