Zabíjení dětí, mučení. Uprchlíci z KLDR popisují hrůzy táborů

Zahraničí
20. 8. 2013 16:50
V KLDR je v koncentračních táborech podle odhadů umístěno 150 až 200 tisíc lidí, přesné údaje ale neexistují.
V KLDR je v koncentračních táborech podle odhadů umístěno 150 až 200 tisíc lidí, přesné údaje ale neexistují.

Veřejné popravy a mučení jsou na denním pořádku v severokorejských kriminálech, kde bachaři sekají lidem prsty a matky nutí k zabíjení vlastních dětí. Vyplývá to z dramatických výpovědí před vyšetřovací komisí expertů OSN, kteří v jihokorejské metropoli Soulu začali vůbec poprvé jednat o stavu vězeňství a lidských práv v KLDR.

Pchjongjang obvinění z drastického týrání vězňů popírá, komisi neuznává a odmítá s ní spolupracovat. Před komisí tak defilují uprchlíci, kteří ze severokorejských věznic a pracovních táborů dokázali utéct a nyní žijí na jihu poloostrova.

"Netušil jsem, co se mnou bude," vypověděl Sin Tang-hjuk, který čelil trestu za poškození šicího stroje. "Bál jsem se, že mi useknou ruku v zápěstí, a tak jsem byl vděčný za useknutý prst," řekl komisi. Sin se narodil v "Táboře č. 14" a v mládí byl přinucen, aby přihlížel popravě své matky a bratra.

V KLDR je v koncentračních táborech podle odhadů umístěno 150 až 200 tisíc lidí, přesné údaje ale neexistují. Mnozí z nich trpí podvýživou, často umírají na následky tvrdé práce.

K jídlu solené žáby

Čtyřiatřicetiletá Če Hjon-a byla do tábora uvržena v roce 1999 a hned v prvních dnech pochopila, že její prakticky jedinou potravou budou solené žáby. "Jedli je všichni, nakonec i já. Lidé je strkali do plastových sáčků a stahovali z kůže," vypověděla.

S pohnutím vzpomínala Če na případ novorozeněte, které matka musela vlastníma rukama usmrtit. "Poprvé v životě jsem viděla nově narozené dítě, byla jsem šťastná. Pak ale přišli dozorci a matku dítěte přinutili, aby děcko zdvihla za nohy vzhůru a hlavou ponořila do vědra s vodou. Matka prosila o slitování, ale dozorci ji zbili. Nakonec to musela udělat."

V Soulu se neočekává, že závěry komise budou mít na poměry v KLDR jakýkoli vliv. O slyšení před komisí nemá velký zájem ani jihokorejská veřejnost, pozornost mu nevěnují místní novináři. Přesto organizátoři doufají, že se do širšího povědomí dostanou informace, o nichž velká část světové veřejnosti nic neví.

Komise na svých webových stránkách napsala, že je předčasné hovořit o jakémkoli postihu severokorejských vůdců před soudním dvorem OSN v Haagu. Jihokorejští aktivisté se ale nevzdávají naděje, že informace z jednání komise se tajnými kanály dostanou na sever.

"Lidé v Jižní Koreji si neuvědomují, jaký to může mít dopad po celém severu," tvrdí Kim Sang-hun, šéf jihokorejského Střediska pro lidská práva v KLDR.

Autor: ČTK Foto: screenshot youtube

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ