Zdravotníci odhalili další ohnisko ptačí chřipky

Zahraničí
29. 1. 2007 08:47
Ptačí chřipka
Ptačí chřipka

Ptačí chřipka

Na západě Japonska na drůbeží farmě v prefektuře Okajava zjistili veterináři další ohnisko ptačí chřipky. Japonské ministerstvo zemědělství v pondělí sdělilo, že se jedná se o třetí potvrzené epicentrum choroby od začátku roku. 

Vir ptačí chřipky zabil od pátku na čtyřicet z dvanácti tisíc chovaných ptáků v této oblasti. Další testy mají ukázat, zda se jednalo jako u předchozích ohnisek o typ viru H5N1, který je nebezpečný i pro člověka.

V Japonsku však dosud nebyla zaznamenána žádná lidská oběť. Podle statistik Světové zdravotnické organizace od roku 2003 zemřelo ve světě na ptačí chřipku přes sto šedesát lidí, přičemž nejvíce obětí zdravotníci napočítali v Indonésii. Infekce se z Asie rozšířila do Evropy, na Blízký východ a do Afriky. Zabila přitom desítky milionů kuřat a divokých ptáků. Vědci se obávají pandemie v případě, že virus zmutuje a začne se přenášet přímo mezi lidmi.

Autor: ČTK

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

ilustrační foto

Česká tradice. Dva turisti zabloudili v Tatrách, jeden spadl 20 metrů

Zahraničí
17. 9. 2025

Trump žaluje deník The New York Times o 15 miliard dolarů za pomluvu

Zahraničí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Atentátník v USA může dostat i trest smrti. Důkazy jsou jasné

Zahraničí
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ