Zemětřesení v Japonsku, <span>vlny stouply o 10 centimetrů</span>

Zahraničí
26. 2. 2010 22:46
V Japonsku naměřili 6,9 Richtera, hrozí tsunami (ilustrační foto).
V Japonsku naměřili 6,9 Richtera, hrozí tsunami (ilustrační foto).

V Japonsku naměřili 6,9 Richtera, hrozí tsunami (ilustrační foto).Zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály zasáhlo oblast Tichého oceánu jižně od Japonska, oznámila americká geologická služba USGS. Ohnisko otřesů bylo necelých sto kilometrů východně od ostrova Okinavy v hloubce asi 29 kilometrů pod mořským dnem.

Podle japonských seizmických služeb mohou otřesy půdy v regionu vyvolat tsunami s přívalovou vlnou vysokou až dva metry. Tato varování se však nenaplnila. Japonská meteorologická agentura stanovila sílu zemětřesení na 6,9 stupně Richterovy stupnice. Ve městě Nandžo na ostrově Minamidaito byly v šest hodin ráno místního času naměřeny vlny jen o deset centimetrů vyšší než před otřesy.

PSALI JSME: Škody na Haiti mohou jít až do 14 miliard dolarů

Japonsko leží v oblasti silné seizmické aktivity; z celkového počtu všech zemětřesení silnějších než šest stupňů připadá na Japonsko plná pětina. V říjnu roku 2004 zasáhlo severojaponskou prefekturu Niigata zemětřesení o síle 6,8 stupně a zabilo 65 lidí.

Z oblasti dnešních otřesů nejsou zatím hlášeny žádné škody ani zranění.

Foto: Wikimedia Commons

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Drogerie dm v Německu začaly prodávat léky. Přes právní kličku a přes Česko

Zahraničí
16. 12. 2025
ilustrační foto

Americká armáda rozstřílela další tři lodě údajných pašeráků. Osm mrtvých

Zahraničí
16. 12. 2025
ilustrační foto

Ruská tajná služba zadržela čtyři mladíky. Plánovali výbuch ropovodu Družba

Zahraničí
16. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV