Zásobují celý svět
Zlatá konina, Číňané "pančují" krysím masem. A krmí nás
10.05.2013 07:15
Rozhořčila vás v uplynulých měsících konina, kterou různí evropští podnikavci vydávali za jiné druhy masa? Vaše starosti na čínskou hlavu. V říši středu jsou potravinové "skandály" opravdovými skandály. Jen za poslední tři měsíce tamní úřady zadržely 904 lidí za to, že prodávali zkažené, zfalšované nebo nepovoleným způsobem upravené maso.
Ukazuje to, že i po velkých skandálech z nedávné doby problémy s kvalitou čínských potravin přetrvávají. Navzdory zpřísněným státním kontrolám a pravidlům.
Podle státní tiskové agentury Nová Čína podezřelí například prodávali maso, do kterého injekčně vpravili vodu, aby bylo těžší, anebo vydávali maso krys, lišek či norků za jehněčí; prodali ho za více než deset milionů jüanů (asi 32 milionů korun).
"Krysy? To je ale nechutné," komentoval případ jeden z uživatelů čínského internetu.
"Všechno, co jíme, je jed," dodal.
Během tří měsíců letošního roku úřady zabavily celkem 20 tisíc tun zdravotně závadného masa. A to je zřejmě jen špička ledovce. Nyní se čínští kontroloři chtějí zaměřit na mléčný průmysl.
V letech 2008 až 2010 zemřelo nejméně devět dětí a onemocnělo přes 300 tisíc dětí po pozření mléka kontaminovaného melaminem. Je to organická sloučenina využívaná při výrobě průmyslových hnojiv.
Čína zažila v uplynulých letech řadu skandálů, které podkopaly důvěru zákazníků v její produkty. Patřilo mezi ně i vepřové s růstovým hormonem či olej "recyklovaný" z domovních odpadů.
Letos v dubnu řadu zákazníků přešla chuť na drůbeží maso, když se v Číně objevil nový virus ptačí chřipky.
Ve východní části země, kde byl nejvyšší počet nakažených, klesl prodej o 80 procent. Loni si svůj skandál užil i řetězec KFC, který Číňanům servíroval kuřata vysokými hodnotami antibiotik.
Část Číňanů se začala ráji kuřecích pochoutek vyhýbat. Letos v lednu zaznamenala síť těchto bufetů v Číně pokles obratu ve srovnání s loňskem o 41 procent. Číňané, hlavně střední a vyšší vrstvy, se ve stále větší míře snaží jíst zdravě. Také proto se rychle zvyšuje objem dovozu kvalitních potravin ze zahraničí.
V březnu i poměrně otrlé obyvatele Číny šokoval nález více než 16 tisíc hnijících prasečích mršin v řece protékající Šanghají. Řeka je pro tuto megalopoli přitom hlavním zdrojem vody.
Jíme stále více potravin z Číny. Ani to nevnímáme
Nehledě na skandál za skandálem, Čína se postupně stává největším vývozcem potravin na světě. Více a více potravin z Číny dovážejí i země Evropské unie. Zhruba 37 procent ovoce a zeleniny vypěstované na celém světě pochází z Číny. Pokud jde o marmelády a jogurty, bez Číny by se jejich výroba Evropě z nemalé části zastavila.
Asi 80 procent jahod, které jíme v evropských marmeládách a jogurtech, bylo dovezeno z čínských plantáží. Pokud jde třeba o kečupy, tak třetina rajčat, které se při jejich produkci použije, vyrostla v Číně.
Pokud jde o jablečný koncentrát používaný v EU, tak toho pochází z Číny celých 90 procent.
Tato zajímavá čísla zveřejnila čerstvě EU. A dovoz potravin na starý kontinent se stále zvyšuje. Platí to také o rybách, kterých se roku 2010 importovalo z Číny do EU za 1,5 miliardy eur. Roku 2005 to bylo jen 900 milionů eur, lze se dočíst na Eurostatu.
Roku 2009 zavítali unijní experti z Generálního direktorátu pro zdraví a záležitosti spotřebitelů - DG SANCO (Directorate General for Health and Consumer Affairs) do Číny a prohlédli si tamní zpracování a marketing ústřic. Zjistili, že jejich úroveň v řadě aspektů notně pokulhává za směrnicemi EU.
Že jsou standardy kontroly produkce a hygieny potravin v Číně na mnohem nižší úrovni, než je tomu v EU, je pro Brusel problematické také u ovoce a zeleniny. Zcela běžné je v Číně masivní používání pesticidů.
Jen roku 2012 musel Brusel ohledně dovozu potravin z Číny tlouct na poplach celkem 3697krát. Třeba kvůli hlavičkové plísni v mraženém hrášku, virům hepatitidy A v mražených jahodách, norovirům taktéž v mražených jahodách, larvami prožrané pastě pro Itálii, rakovinotvorných látkách ve stolním oleji nebo kvůli střepům skla v dýňových semínkách.
Mnoho věcí, které se dovezly z Číny, se v EU zabalí bez údajů, odkud pocházejí. Spotřebitel si tak může myslet, že jde o evropské produkty. Dobrou chuť.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.