Zmizelý boeing. Jako první zažalovali aerolinky dva chlapci

Zahraničí
31. 10. 2014 12:00
Malajsijský chlapec, jehož otec zahynul při letu MH370.
Malajsijský chlapec, jehož otec zahynul při letu MH370.

Dvě malajsijské děti, jejichž otec cestoval na palubě letadla, které zmizelo s 239 lidmi na palubě 8. března na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, podaly dnes prostřednictvím právníků žalobu na společnost Malaysia Airlines a na malajsijské úřady. Jde o první soudní spor v souvislosti s incidentem.

Rodina viní oddělení civilního letectví, že se nepokusilo kontaktovat v odpovídajícím čase letadlo poté, co stroj zmizel z radarů. Leteckou společnost Malaysia Airlines obviňují chlapci z toho, že podle nich nepodnikla náležitá opatření k zajištění bezpečnosti letu.

Zmizelý malajsijský boeing.V žalobě jsou zmíněni rovněž šéf civilního letectví a imigrace, šéf vojenského letectva a malajsijská vláda, kteří se podle žalující strany dopustili hrubé nedbalosti.

"Čekali jsme osm měsíců. Mluvili jsme s různými experty a jsme přesvědčeni, že máme dostatečné důkazy. Velké letadlo, které se ztratí v technologickém věku, je něco nepřijatelného," prohlásil právník hochů Arunan Selvaraj.

Chlapci ve věku 13 a 11 let žádají odškodné za duševní utrpení, citové strádání a ztrátu podpory po zmizení jejich otce Jee Jing Hanga, který podnikal v oblasti internetu a vydělával měsíčně téměř 5200 dolarů.

Skoro dvě třetiny pasažérů letu 370 pocházely z Číny. Číňan Steve Wang, jehož matka byla v letadle, uvedl, že mnoho podobně postižených čínských rodin si najalo právníky. Podle něj se ale žádná z nich zatím neobrátila k soudu se žalobou.

Předpokládá se, že se Boeing 777 zřítil v jižní části Indického oceánu západně od pobřeží Austrálie, poté co se z neznámých důvodů odklonil od své trasy. Trosky letounu se však ani po osmi měsících nenašly, což podle expertů soudní případ komplikuje. "Bude to těžké, protože letadlo stále nebylo objeveno.

Když není známá příčina zmizení, zůstává vše ve velmi spekulativní rovině," řekl právník Jeremy Joseph, který se specializuje na oblast letectví.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ