Vyděrač Kim
Zrušte sankce, ať můžeme jednat o jádru, diktuje si KLDR
18.04.2013 08:15 Aktualizováno 18.04. 16:42
KLDR požaduje zrušení sankcí, které na ni uvalila Rada bezpečnosti OSN kvůli jaderným a raketovým testům. Pchjongjang také vyzval USA a Jižní Koreu, aby zastavily vojenské cvičení na Korejském poloostrově. Pokud svět splní podmínky severokorejského režimu, bude komunistická země ochotna zahájit dialog o ukončení svého jaderného programu. Uvedla to státní tisková agentura KCNA. Jižní Korea vzápětí podmínky odmítla jako "nepochopitelné" a USA žádají, aby KLDR nejprve ukázala ochotu splnit své závazky.
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že Spojené státy jsou otevřené "skutečným a důvěryhodným" rozhovorům se Severní Koreou. KLDR ale prý nejprve musí projevit ochotu splnit své závazky. "To jsme zatím nezaznamenali," řekl Earnest novinářům na palubě prezidentského letounu Air Force One. "Agresivní kroky a slova, která proudí od severokorejského režimu, ve skutečnosti naznačují opak," dodal.
"Nejprve musejí být zrušeny rezoluce o sankcích Rady bezpečnosti OSN, které byly vykonstruovány z nespravedlivých důvodů," uvedl severokorejský režim v prohlášení zveřejněném agenturou.
Mezi podmínkami stanovenými Severní Koreou je dále stažení amerických nukleárních zbraní, které mají podle Pchjongjangu Spojené státy rozmístěné v Jižní Koreji a jinde v regionu. "Denuklearizace Korejského poloostrova může začít teprve s odsunem jaderných válečných nástrojů zavlečených do regionu Spojenými státy," konstatovala agentura KCNA. Jižní Korea zase podle KLDR musí skončit se svými prohlášeními poškozujícími Sever, jako bylo prý kupříkladu nedávné obvinění Pchjongjangu z kybernetického útoku, který v březnu vyřadil z provozu tisíce počítačů jihokorejských médií a bank.
Podle vyjádření Pchjongjangu se jen zastavením vojenských akcí Washington a Soul vyhnou odvetě ze strany Severní Koreje. Jižní Korea a Spojené státy v současné době provádějí pravidelné vojenské manévry, které by měly trvat do konce dubna. USA mají od korejské války z let 1950-53 v Jižní Koreji rozmístěných 28 500 svých vojáků. "Časté jaderné válečné manévry jen stupňují napětí a zcela blokují možnost dialogu," konstatovala agentura KCNA.
Jihokorejské ministerstvo zahraničí dnes požadavky KLDR odmítlo jako nelogické. "Znovu důrazně vyzýváme Severní Koreu, aby zastavila vydávání takovýchto požadavků, kterým nerozumíme," řekl mluvčí ministerstva Čo Te-jong.
Čína, která je nejbližším spojencem KLDR, ve čtvrtek zdůraznila, že rozhovory jsou jedinou správnou cestou k zmírnění napětí na Korejském poloostrově.
USA opakovaně prohlašují, že jsou připraveny jednat s KLDR, pokud Severní Korea bude dodržovat dohody o odzbrojení uzavřené v minulosti a pokud přestane vyvolávat napětí.
KLDR v posledních týdnech stupňovala agresivní rétoriku. Pchjongjang pohrozil Spojeným státům, Jižní Koreji a Japonsku jaderným útokem a spekulovalo se také o tom, že se chystá na další jaderný či raketový test.
Severní Korea srší obdobné výhrůžky s jistými časovými odstupy dlouhodobě s cílem zajistit si ústupky ze strany Spojených států a Jižní Koreje. Washington a Soul tento týden prohlásily, že tento cyklus hrozeb musí skončit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.